Bin Dokuz Yüz Seksen Dört – George Orwell

1984

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, edebiyat dünyasının dahi çocuğu George Orwell tarafından 1947 ile 1948 yılları arasında yazılmıştır. Orwell bu kitabı İskoçya’da üstelik verem hastalığı ile boğuştuğu bir dönemde kaleme almıştır.

Kitap farklı isimlerle yayımlandı. Avrupa’da başka isimle piyasaya sürülen kitap Amerika ve Birleşik Krallıkta farklı bir isimle çıktı. Avrupa’da Son Adam adı verilirken Birleşik Krallık ve ABD’de Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adı ile yayımlanmıştır.

Kitap yayımlandıktan sonra ağır eleştirilere de maruz kalmıştır. Sosyalizme karşıt olduğu ve Orwell tarafından bu nedenle yazıldığı söylenmişse de Orwell tarafından bu suçlamalar reddedilmiştir. 8 Haziran 1949 tarihinde kitap yayınlanmış, gelen eleştiriler üzerine sadece 8 gün sonra 16 Haziran 1949’da Orwell açıklama yapmak zorunda kalmıştır. Ona göre kendisinin yaptığı şeyi sosyalizm ve faşizm gibi akımların kokuşan noktalarına değinmektir.

Kitabın hikâyesi distopik bir dünyada geçer. Tek parti iktidara hâkimdir. Çeşitli yollarla halkın beyni yıkanıyor ve halk manipüle edilmektedir. Bugün oldukça sık karşımıza çıkan büyük birader ve düşünce polisi gibi kavramlar 1949 yılında yayımlanan bu kitabın ardından literatüre kazandırılmıştır.

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, sadece edebiyat dünyasının en anti-ütopik eseri olmakla kalmamış aynı zamanda oldukça fazla bir satış adedi de yakalamıştır. Kitap Türkiye’de Can Yayınları tarafından basılmaktadır. Hemen her başarılı olan kitap gibi Bin Dokuz Yüz Seksen Dört’ünde filmi yapılmıştır. Beyazperdeye uyarlanan film 1984 yılında, kitabın ismi ile aynı yılda gösterime girmiştir.

1984

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*