Cilt Bakımı ve Önemi

cilt

Güzel ve bakımlı bir cilde sahip olmak için onu temiz tutmak artık yeterli değil… 

Stres, yanlış beslenme, sigara ve alkol tüketimi, en önemlisi de yanlış kozmetik kullanımı, kadın erkek fark etmeksizin bugün birçok bireyin çok erken yaşta cilt sorunları ile karşılaşmasına sebep olmaktadır. Bu deformasyonun etkilerini hafifletmek yada gidermek için bilinçsizce kullanılan ürünler veya ilaçlar, çözümü geciktirmekte hatta çoğu zaman başka cilt sorunlarının da oluşmasına yol açmaktadır.

Örneğin, cildinde dönemsel olarak sivilce sorunu yaşayan 20’li yaşlarında bir bayan, 30 yaş üzeri “ akne giderici “ bir ürünü tereddüt etmeden alıp kullanmakta, cildinin PH dengesini bu ürünle bozarak, bu sefer de aşırı kuruyan cildini “ kuru ciltler “ için tasarlanmış başka bir ürün ile iyileştirmeye çalışmaktadır. Halbuki bu problem daha doğal bir yöntemle yada bir sivilce kremi ile lokal olarak da giderilebilir.

Herkesin cilt yapısı ve vereceği reaksiyonlar farklıdır. Burada önemli olan nokta, cilt bakımını ezbere değil, doğru yöntemlerle ve bir amaca yönelik yapmaktır. Sorunsuz bir cilt için, alkol içermeyen bir tonikle ve çok yağlı olmayan bir nemlendirici ile yapılacak günlük bakım yeterli olacaktır. Özellikli ( yani yağlı / kuru yada karma ) ciltler için hem yaş, hem de cilt tipi baz alınmalı ve buna göre bakım yapılmalıdır.

cilt 2

Cilt yapısına bağlı olarak akne, sivilce, kızarıklık ve lekelenmeler mutlaka uzman bir hekim tarafından değerlendirilmeli ve onların önerileri doğrultusunda ürün seçilmelidir. Yaşa bağlı, kırışıklık, torbalanma vb. deformasyonlar için tıbbi bir takım uygulamalara ek olarak, doğal içerikli yüz maskeleri ve derma-kozmetik ürünler faydalı olabilir. Bunların öncesinde kısa bir araştırma yapmak, sizi cilt bakımı ve önemi konusunda bilinçlendirecek ve doğru ürüne yada adrese yönlendirecektir.

Güzel olduğu kadar sağlıklı bir cildin sırrı, düzenli temizlikte saklıdır. Ne kadar iyi kalitede kozmetik kullanırsanız kullanın, cildi temizlemeden uyumak, hatta sabah benzer ürünlerle yüzünüzde bir önceki günden kalan bu makyajı rötuşlamak veya cilt kirini sıvı sabun vb. gibi günlük herhangi bir temizleyici ile yüzden arındırmak, cildinize tahmin edebileceğinizden çok daha büyük zarar vermektedir.

Cilt Bakımı ve Önemi

Unutmayalım ki, en basit ve en etkili cilt bakımı yöntemleri, hepimizin çok küçük yaşlardan beri bildiği temel kuralları baz alır. Güneşin zararlı ışınlarından kaçınmak, sağlıklı ve dengeli beslenmek, sigara kullanmamak ve günlük cilt temizliğini aksatmamak bunlardan bir kaçıdır ve bu kuralların uygulanmasında yaşın önemi yoktur. Buna ek olarak yapılacak her türlü doğal ya da dermatolojik bakım cilt kalitenizi arttırır, cilt yaşlanmanızı geciktirir.

Ve unutmayın ki; sağlıklı ve bakımlı bir cilt, kusursuz yapılmış bir makyajdan çok daha fazla dikkat çeker.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*