Çizgili Pijamalı Çocuk Filmi

Çizgili Pijamalı Çocuk

Birkaç hafta önce arkadaşımın önerisi üzerine film izlemek için bilgisayarın başına geçtim. Filmi izlemeden önce spoiler içermeyen yazılarına baktım. Daha önce bu arkadaşım bana bir film önermişti. İlk önerdiği film çıtayı çok yükselttiği için ikinci filminden çok fazla keyif almayacağımı düşünüyordum. İkinci önerdiği filmin yazılarını okuduktan sonra izlemeye karar verdim. Filmin kitabı olmasına rağmen izlemeyi tercih ettim.

Çizgili Pijamalı Çocuk!

Film, 2008 yılında ABD tarafından Mark Herman yönetmeni tarafından yazılıyor. Film, İngilizce The Boy in the Striped Pyjamas olarak yayınlanmıştır. Çizgili pijamalı çocuk olarak yayınlanan bu filmin yaşanmış olması önemli bir nitelik taşıyor.

Çizgili Pijamalı Çocuk2

Bruno adında sekiz yaşındaki bir çocuğun gözünden ikinci dünya savaşını inceliyoruz. Bruno’nun babası Ralf, Alman ordusunda görev almaktadır. Alman naziliğinin hüküm sürdüğü ikinci dünya savaşında babanın görevi Polonya’ya çıkıyor. Bruno gitmek istememesine rağmen gittikten sonra birkaç ay içerisinde kuracağı dostluk ile sevmeye başlıyor. Polonya’da Auschwitz kampına gönderilen aile sınır da bulunmaktadır. Baba Ralf’ın emirleri ile bir buçuk milyon Yahudi’nin yakılmasını sağlıyor. Ralf her ne kadar bunu ailesinden gizlemeye çalışsa da anne öğreniyor. Bu sırada Bruno ailesinden habersiz sürekli olarak keşif için kamp sınırları dışına çıkıyor. Sekiz yaşındaki çocuk ne olduğundan habersiz parmak teller ile karşılaşıyor. Parmak teller arkasında Shmuel adında bir Yahudi çocuk ile tanışıyor. Sürekli olarak ailesinden kaçıp Shmuel ile Bruno vakit geçiriyor. Shmuel’in dostluğu Bruno’ya neler kazandıracağını göreceğiz.

Savaş, gerilim ve dram türünde bu sinema filmini kesinlikle izlemenizi öneriyorum. İkinci Dünya Savaşı ve Alman Naziliği hakkında birçok şey öğreneceksiniz. Tarihi olayları film yapıtları ile pekiştirdiğiniz zaman daha iyi kavrayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*