Google Maps ve Yeni İşlevleri

Google Maps (2)

Büyük şehirlerde yaşayanların özellikle ilk defa gidecekleri bir yeri bulması ancak sorarak mümkün olabilirdi. Taksi ya da toplu taşıma kullanılacaksa şoförün bilgisi ile… Günümüzde akıllı telefonların kullanımının yaygınlaşması ile adres bulma daha da kolaylaştı. O da Google hizmetlerinden olan Haritalar ile gerçekleşti.

Android işletim sistemli telefonlarda bulunan Haritalar uygulaması ile gitmek istenilen adres açık adres olarak yazılabilir ya da konumun adı varsa adı girilerek bulunabilir.

Google Maps (3)

Örneğin bir restorana gitmek için arama butonuna restoranın adı yazılarak varış noktası seçilebilmektedir.

Google Maps (5)

Google haritaları, bulunduğunuz noktadan varış noktasına sizi en kısa yoldan ulaştırmak için bir rota belirler. Rotanın belirlenmesinden sonra, varış noktasına nasıl gideceğinizi seçmeniz gerekmektedir.

Google Maps (4)

Özel araç, yaya ya da yürüyerek gidebilmeniz için bu seçeneklere uygun farklı rotalar sunmaktadır ve her rota için tahmini varış süresini sunmaktadır.

Google Maps (1)

Trafik çilesi içerisinde neredeyse günü kurtaran Google haritalar ve yeni yetenekleri, hayatı kolaylaştırıcı imkânlar sunmaya devam etmektedir. Bunlardan en önemlisi, özellikle araç kullanırken aynı zamanda harita görselini takip etmek hem zor hem de tehlikeli bir iştir. Bu nedenle Google’ın sesli uyarı sistemi, harita üzerinde gösterilen rotada, sağa ya da sola dönüşlerde ve hatta şerit değiştirmeniz gerektiğinde bile sesli uyarı sistemi geliştirmiştir.

Google Maps (1)

Haritanın otomatik oluşturduğu rotanın dışına çıkmanız durumunda, bulunduğunuz noktadan yeni bir rota oluşturup, sesli uyarısı ile bildirmektedir. Ayrıca trafiğin yoğun olduğu bölgeleri harita üzerinde belirterek, trafiğin daha açık olan bölgelere yönlendirmek için rotayı güncelleyebilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*