Rahat Uyku İçin Hangi Besinler Tüketilmelidir?

Uzmanların açıklamalarına göre, beslenme şeklinin uykuya oldukça etkisi bulunmaktadır. Peki, rahat bir uyku için hangi besinleri tüketmelisiniz? Bu yazımızda rahat uyku uyuyabilmeniz için tüketmemiz gereken besinleri açıklıyoruz.

1. Karbonhidratlar

Yulaf veya siyah pirinç gibi tam tahıllı olan besinler kan şekerinin dengede durmasını ve enerjinin vücuda yavaş bir şekilde yayılmasını sağlamaktadır. Vücut ve beyin yatarken glikoza ihtiyaç duyar. Vücuttaki glikoz seviyesinin düşmesi ile kortizon ve adrenalin gibi bazı hormonların salgılanması sonucunda uyku bölünebilir.

Rahat Uyku İçin Hangi Besinler Tüketilmelidir (3)

2. Protein

İyi ve sağlıklı bir gece uykusu için balık, et, mercimek ve fasulye gibi proteini bol olan besinlerin tüketilmesi gerekir. Vücutta bulunan her kilo için bir gram protein tüketilmelidir. Örneğin 60 kilo olan bir kadın 60 gram protein tüketmesi gerekir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise sindirimi zor olan ve protein bakımından yüksek değerli besinlerin yatmaya yakın zamanda tüketilememesi gerektiğidir.

 3. Kabak çekirdeği

Magnezyum açısından oldukça zengin olan kabak çekirdeği insan vücudunda bulunan kas liflerini rahatlatır ve iyi bir uyku sağlar. Doktorlar tarafından günlük bir avuç kabak çekirdeğinin yenilmesi önerilmektedir.

4. Hindistan cevizi suyu

Akşamüstü içilecek bir bardak Hindistan cevizi suyu, gece boyunca rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olacaktır. İçerdiği potasyum, magnezyum, kalsiyum, sodyum ve fosfor sayesinde kasların rahatlamasını sağlayarak uyku bozulmasına engel olur.

5. Kiraz

Her mevsim bulunmayan bir meyve olsa da yaz aylarında tüketilecek az miktarda kiraz, melatonin hormonunu düzenler ve uyku süresini artırır.

Rahat Uyku İçin Hangi Besinler Tüketilmelidir (2)

6. Çinko

Birçok deniz ürünü, tam tahıllı gıdalar ve çerezler de bulunan çinko uykuya yardımcıdır. Ayrıca çinko seratonin, melatonin ve tiriofonin için gereklidir.

7. Magnezyum

Kabak çekirdeği, siyah buğday, kuru meyveler ve deniz ürünleri, magnezyum bakımından zengin besinlerdir. Magnezyum, kasların yapıştırılmasında doğal bir etkiye sahiptir. Magnezyum eksikliğinin olması durumunda uykusuzluk problemleri yaşanabilir.

8. Bitki çayları

Papatya çayı başta olmak üzere birçok bitki çayı yatmadan önce içildiğinde rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olur. Sinirleri ve kasları rahatlatan bitki çayı uyumayı kolaylaştırır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here