Bebek Ağlayınca Ne Yapmalıyız

ağlayan bebe

Bebekler ağlamaya başladığında anneler sıklıkla bebeklerinin gazı olduğunu ve karınlarının ağrıdığını düşünür. Bu yanlış bir düşünce çünkü bebekler sadece gazı olduğu için ağlamaz. Canları ilgilenilmek kucağa alınmak istedikleri için de ağlayabilirler. Bir diğer yanlış düşünce de ağlayan bebeklerin ağladıkça ciğerlerinin açılacağını düşünmektir. Oysa ağlayan bir bebek sadece yorulur .

Bebekler yaygın düşüncenin aksine sessizliği de sevmezler. Aksine  gürültülü ortamı severler çünkü doğmadan önce rahimde sürekli kulağına gelen bir gürültüyle yaşamıştır ve sessiz bir ortama geçtiğinde kendini birdenbire yalnız hisseder ve ağlamaya başlar. Bazı bebeklerin elektrikli süpürge ya da televizyon sesini sevmelerinin nedeni de budur.

Bebeklerinizi beş aylık olana kadar el ve ayakları iki yanında sabitlenmiş ama gevşek sarılmış bir kundakla uyutun ve uyuturken hafif bir müzik ya da gürültü olmasına özen gösterin . Arada bir kulağına yüksek sesle konuşabilir ya da ninni de söyleyebilirsiniz. Bu ona anne karnındaki huzur ve rahatlığını anımsatır. Uyuturken hafif hafif başını da sarsmadan sallarsanız kendini yine anne karnındaki a hareketli ortamda hissedip rahatlayabilir.Yine ağzına vereceğiniz bir emzik de sakinleşmesinde yardımcı olacaktır.

Bu şekilde kendilerini güvende hisseden bebekler büyüdüklerinde daha kendine güvenen bireyler olur. Onlarla konuşurken az kelime kullanmak ve çok sesimizi yükseltmemek de önemlidir.Ağladıklarında yüksek sesle bağırmak, hırpalamak iyi bir  çözüm yolu olmadığı gibi hırçınlıklarını artırmaktan başka bir işe yaramaz. Ağlayan bir çocuğu sakinleştirmenin en önemli yollarından birisi onu düzenli olarak emzirmektir. Anne sütü bebek için her zaman sakinleştirici bir etki yapar. İlk üç ayında çocuk her ağladığında emzirilirse sakinleşir. Temiz hava da bebeğinize iyi gelecektir.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi çocuğun her ağlaması bir sıkıntısı olduğu anlamına gelmez. Hiç ağlamayan bir çocuk da  başka bir şey söylemeye çalışıyor olabilir. Bir hastalığın işareti olabilir. Örneğin  bir yeni doğan sarılığı geçiren bir çocuk hiç ağlamayabilir. Oysa belki ağlamaya bile gücü yoktur. Sürekli sakin durduğu ya da uyuduğu için ailesi hastalığı anlamakta gecikebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*