Bebekleri Biberonla Besleme

Feeding with formula
Mother feed cute little boy with bottle with formula milk

Her anne bebeğini sabırla ve bir süre uzman tarafından yardım alarak kendi sütü ile beslemelidir. Bunun dışında herhangi bir sağlık sorununun varsa biberonla beslemenin hem avantajı hem de dezavantajları vardır. Bebeğin beslenme zamanlarında yük kendi sırtınızda olmaz eşinizden de yardım alabilirsiniz. Ayrıca her öğünde bebeği ne kadar beslediğinizi bilirsiniz. Biberonla beslemenin yaratacağı en büyük sorunlardan biri biberondan dolayı oluşan bakterilerin mide rahatsızlığı ve ishale yol açabilecek olmasıdır. Başlangıçta kendi sütünüzü mutlaka kullanması gerekmektedir. Yetmeyeceği kaygısı yaşamak ve gelişme de sorun yaşamasını düşünmenizden dolayı biberona yönelebilirsiniz. Ancak biberonla beslerken göğsünüzde biriken süt sizi de rahatsız edecektir. Biberonla beslenen bebeklerin gelişme ve kilosu takip edilmelidir. Fazla kilolu olması bu beslenmeye bir diyet uygulamanız anlamına gelir. Yoğun olacak mama da bebeğe zarar verebilirken kutu üzerindeki talimatlara da uymanız gerekmektedir.

Biberonla Beslemede Gerekenler

Tamamen biberondan beslenen bebekler için en az sekiz adet biberon şişesi gerekir. Fazladan olan biberonları hijyenik olacak şekilde saklamanız ve diğer tıkanan ya da herhangi bir zarar gelen biberonla hemen değiştirecek şekilde hazır halde bulundurmalısınız. Biberonlarda hava kalmayacak şekilde üretim yapılmasından dolayı bebeğinizde de gaz sorunu problemi az yaşanacaktır. Gerçek memeye benzeyen biberon uçları hem sizin hem de bebeğin kolay emmesi için önemlidir. Bebek ağzına aldığı memedeki süt damağına gelecek şekilde dizayn edilmiştir ve damak gelişimi içinde önemlidir. Normal biberonlarda bebekler memeden emdiği şekilde sütü ememeyebilir ve delikleri farklı olabilir. Bebeğin rahat süt emebilmesi için saniyede 2-3 damla süt gelmesi idealdir. Biberon memesi ucunda küçük bir yarık iğne ucu kadar olmasından daha idealdir. Silikon memeler 1 yıla kadar herhangi bir zarar gelmezse dayanabilir. Bazı biberon ağızları standart ölçüler dışında olabilir ve her şişeye uymaz.

Bebeğin gelişimi için en önemli yaşlar doğumundan 2-3 yaşına gelene kadardır. Özellikle yeterli vitaminini alabilmesi, protein bakımından zengin beslenmesi, hem vücut hem zeka gelişimi açısından dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Bu yüzden anne sütü ya da biberon sütü hassas konulardan biridir. Biberonla beslenen bebek nasıl olsa kolay besleniyor mantığı ile başkasına bırakmak yanlış bir karardır. Kendisi emzirmese de annenin yanında olması ve beslemesi, bebeğin güvenini sağlamak, iyi hissettirmek, anne sıcaklığını vermek ve onunla konuşmak önemlidir. Herhangi bir sebeple memeden biberona geçmek isterseniz bunu keskin bir şekilde değil daha rahat ve yumuşak bir geçişle sağlayın.

Doğumdan ilk 10 gün sonrasına kadar bebeğin emme refleksi yavaş yavaş geliştirilebilir. Parmağınızla da yardımcı olarak daha iyi süt emmesi için yardımcı olabilirsiniz. Bebek biraz daha büyükse meme ucuna biraz süt damlatarak ya da getirerek tadını almasını sağlayın. Tüm bunlar yapılırken de son derece hassas olan bebek sağlığına uygun olmasına dikkat edin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*