Çocuklarda Tik Oluşumu

anne kız

Çocuklarda görülebilen, istem dışı ve amaca yönelik olmayan, göz kırpma, burun çekme gibi basit şekillerde başlayan hareketler tik oluşumlarıdır. Ses çıkarma ile başlayan tikler diğer hareketler ile birleşirse “Tourette sendromu” adı verilen bir duruma dönüşür. Sesli tikler, boğaz temizleme, açık seçik kelimeler kullanma, küfür etme ve kendini yineleme şeklinde meydana gelmektedir. Genellikle iç gerilim nedeniyle meydana gelen tikler, bazı kas gruplarında meydana gelebilen ve aynı şekilde devam eden hareketlerdir.

Tiklerin oluşma sebebi tam olarak anlaşılmaması ile birlikte çevre ve genetik faktörlerin etkilediği düşünülmektedir. Beyinde bulunan kimyasallardan biri olan dopamin, anormal durumlarından kaynaklandığı belirlenmiştir. Tik olayları genel olarak çocuklarda, gergin olunan durumlarda ve baskı hissedilmesinde meydana gelebilen bir rahatsızlıktır. Ailenin veya çevrenin vereceği cezalar tik artışına neden olabildiği gibi çocuğun da zarar görmesini engelleyemez. Genetik özelliği belirgin olan tikler, yakın akrabalarda ya da anne babada varsa daha yatkın olurlar.

Hangi Tik Hangi Yaşta Görülür?

Tikler genellikle çocukluk ve ergenlik denilen dönemde, en sık olarak 7-12 yaş arasında görülmektedir. Bu tikler geçici ya da kalıcı olması, çocuğun onunla mücadelesine, psikolojisine, ailenin ve çevrenin yaklaşımına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Geçici denilen tikler, vücudun çeşitli yerlerinde olur ve bir yıldan daha az zamanda kaybolabilir. Sağlıklı çocuklarda daha çok %12-14ünde sık olarak, 3-10 yaşları arasında görülür. 1 yıldan fazla süren bozukluklar, erişkin yaşa gelmeden kaybolsa da küçük bir kısmında kalıcı olarak devam edebilir.

Tiklerin Kalıcılığını Önlemek İçin

Tiklerin kalıcı olması ya da vücuda yerleşmesinde anne babaların ya da öğretmenlerin rolü büyüktür. Bu nedenle ortaya çıkan tikler aile büyüklerini kaygıya sokar ve çocuğun her hareketini takip etmeye başlarlar. Ebeveynlerin bu şekilde takip etmesi ve zamanla tüm hareketleri uyarmaya çalışması, çocuklarda olumsuz sonuçlar doğurarak tikin vücuda zarar vermesine neden olabilir.

Anne baba baskısıyla tikleri kontrol etmeye çalışan çocuk gerilmesi nedeniyle iyice zor durumda kalarak kendini kötü hisseder. Bu nedenle tiklerin azalması ve bitirilmesi için öğretmen ve ailenin iletişim halinde olması önemlidir.

Tiklerin tedavisinde durum olumuz ise ilaç tedavisi ve destek olunarak yardımcı olunabilir. Tiklerin nerede yapıldığı, ev ortamı dışında ne şekilde olduğu, yalnızca anne ya da babadan dolayı mı yapıldığı araştırılmalıdır. Gerginliğin arttığı dönemlerde yapılan tikler, anne ya da babanın ilgisiz olmasına bağlı, dikkat çekmek amaçlı vücuda yerleşmiş olan tikler, baskıyla birlikte gelen tikler çocuk tarafından fark edilemediği için anne baba tarafından takip edilmeli ve stres ve baskıyı önleyerek, çocuğun güvende olduğuna emin olmasını sağlayarak yaklaşılmalıdır.

Tüm uğraşlara rağmen sonuç alınamamış ve herhangi bir belirtiye varılamamış ise ilaç tedavisi ile birlikte ruh sağlığı uzmanından yardım alınabilir. Bu dönemde aile kadar arkadaş ilişkileri de bu rahatsızlığı tetikleyebilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*