Çocuklarda ve Bebeklerde Geniz Akıntısı

Bebeklerde geniz akıntısı

Geniz akıntısı genellikle kış aylarında yaşanan soğuk algınlığı sonucunda yaşanan rahatsızlıktır. Burundan boğaza doğru inen salgının, burun içinden genişleyen boşluklarda ve sinüsün sebep olmasıyla gerçekleşir. Hava kirliliği, alerjiler, duman ya da salgın hastalıklar bu tür akıntıları tetiklemektedir. Sarı ya da yeşilimsi bir renge sahip olan bu sıvılar, burun eğriliklerine, oda sıcaklığına ve klimalara da bağlı olabilmektedir.

Bebeklerde görülen geniz akıntıları beslenme programına dikkat eden ebeveynler tarafından önlenebilir. Geniz akıntısı tedavisi sırasında vitamin ve mineral alınması önemlidir. Anne baba el temizliği, sigara içenlerin bebeğin yanında içmemesi ve kış aylarında kapalı alanlar tehlikeyi artıran temel unsurlardır. Burun tıkanıklığında bebeği akşam saatlerinde dışarı çıkarmamanız, hava kirliliği nedeniyle tavsiye edilmemektedir. Bebeğin uyuduğu odanın nem derecesi önemlidir. Geniz akıntısı orta kulak iltihabına, ateş, iştahsızlık gibi durumlara sebep olabilir. Nefes alımı zorlaşması ile horlama ve boğazda batma durumları görülür.

bebe

Geniz akıntısının nedenini bulmak, sorun çözmek için yardımcı olacaktır. Geniz akıntısı basit bir soğuk algınlığına benziyorsa, alerjik bir bünyesi varsa, soğuk ve sıcak havalardan çok çabuk etkileniyorsa ve burnunda yapısal olarak bozukluk eğrilik vs. bir durum söz konusu ise akıntı renksiz ve temiz olabilir. Ancak bebeğin ağır bir enfeksiyon geçirmesi, yaşadığı ortamın sıcaklığına bağlı olarak burunda üretilen mukozanın etkilenmesi, sinüslerin zarar görmüş olması durumlarında akıntı koyu ve sarımsı renkte olabilir.

Farenjite Dikkat

Bebeğin geniz akıntısı her zaman kolay şekilde atlatılmayabilir. Farenjite yol açabilecek iltihaplar, boğaz ve küçük dil arasında kalan bölgenin iltihaplanması ile oluşur. En büyük sebebi oldukça hassas olan bebeklerde mikrop kapmalarıdır. Vücuda ağızdan girebilen bu mikroplar doktor kontrolünde antibiyotik tedavisi ile vücuttan atılabilir.

Bununla birlikte normal şekilde devam eden grip, nezle ve alerjik durumlar yaşandığı taktirde bebeğin beslenme öğün ve besinleri düzeltilmeli, bol vitaminli öğünler koyulmalı, bulunduğu oda sıcaklığı ve nem açısından aşırı düzeyde kuru olmamasına dikkat edilmelidir. Hassas olan bebekler kolaylıkla alerjik hastalıklar kapabilirler. Bu sebeple alerjiye neden olan madde ya da besinler öğrenilerek ortadan kaldırılmalıdır. Tüylü ve yünlü battaniye yorgan tarzı eşyalar kullanılmamalı, kalabalık ortamlarda bulundurulmamalıdır. Bebeğin burun bakımı sürekli olarak yapılmalı, bu esnada nazik olunmalı, burnun tahriş olmamasına özen gösterilmelidir. Bu temizlemeye yardımcı olması için doktor burun spreyi veya kremi önerebilir. Bu sayede hassas olan deri etkilenmeden kolayca temizlik sağlanabilir.

çocuk

Geniz akıntısı tedavisi, nedeni bulunarak yapılmalıdır. Enfeksiyon durumunda mutlaka antibiyotik kullanmalı, alerjik bir durum söz konusu ise buna dikkat edilerek hareket edilmelidir. Burun tıkanmasına yönelik ilaçlar kullanılır, geniz akıntısının neden olduğu bulunarak takip aşamalı sürdürülmelidir. Bebeğin ya da çocuğun peş peşe hapşırması, burnunun kaşınması ve tıkanması gibi alerjik durumlar uzmanlar tarafından ele alınmalıdır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*