Hazımsızlık çekenlere önemli tavsiyeler

hazımsızlık

Günümüzde insanların sağlık konusunda birçok tedavi yöntemine başvurduğunu biliyoruz. İlk zamanlardan itibaren doğal yollarla ve gerekli tıbbi koşullarla tedavi imkânları oluşturuldu. Çeşitli bakteri ve mikroplardan kaynaklanan hastalıklar evimizde iş yerimizde hayatımızın her alanında yer almaktadır. Aktif olarak kullandığımız toplu taşıma araçları da bunların yayılmasında en büyük başarıyı göstermektedir.

Önemli olan bunların farkına varmalı ve bunlara yönelik tedbirler almalıyız. İnsanlık olarak en başından beri yemek yemeyi çok severiz. Ancak yediğimiz yiyeceklerin vücudumuzda bırakabileceği bazı etkiler olmaktadır. Düşüncesizce sadece doymak üzere yenen yemekler insanların midesinde kötü etkiler bırakmaktadır.

acı

Tıp dilinde Latince terimlerle süslenen hazımsızlık kelimesi aslında hayatımızın büyük çoğunluğunda yer almaktadır. Her zaman hazımsızlık çekenlere önemli tavsiyeler de bulunulur. Bunların en başında yemek yeme alışkanlıklarının düzeltilmesi gerekmektedir. Günün her saatinde büyüklerimizin söylediği gibi abur cubur olarak tabir edilen yiyeceklerden kaçınmalıyız. Büyük lokmalarla hızlı şekillerde ayakta yememeliyiz ki midede ki asit seviyelerinin normale dönmesini engellemeyelim.

Yemek borusundaki yanmalar ve mideye giren kramplar da bunların yanında cabası olacaktır. O yüzden düzenli vaktinde yemek yenmeli ve mideyi dinlendirmeliyiz. Baharatlı yemekler gerek Türk mutfağında gerekse batıda çok kullanılmaktadır. Ama milletçe acıya verdiğimiz önemi hepimiz biliyoruz ve işte hazımsızlığımızın en büyük sebeplerindendir. Yağlı yiyeceklerden kaçınmalı ve midemizi sürekli dinlendirmeliyiz. Alkol her kötülüğün anasıdır derler ya burada da karşımıza çıkmaktadır. Çünkü alkollü içecekler çok tüketildiği zaman midede ki asit oranını arttırmaktadır.

hazımsızlık

Stres ve uykusuzluk bir konuyu haddinden fazla düşünmek bedenimizi yorar. Halsiz düşmemizi sağlar ve dışardaki mikropların vücudumuza sızmasına olanak tanır. Bunların dışında günümüzde çok fazla kişide var olan ve tedavisi kısa süreli haplarla sağlananReflü, gastrit gibi bizi sancılar ve yanmalar içinde bırakan bir rahatsızlıktır. Kabızlık ise yediğimiz yiyecekleri dışarıya aktaramama durumudur.

Buda bir hazımsızlık örneğidir ancak hazımsızlık kendi kendine ya da doktor yoluyla giderilebilmektedir. Eczane de satılan mide asidi ilaçlarıyla rahatlatılabilmektedir. Çok basit yöntemlerle mesela yürüyüş yapmak evde bulunduğun ortamda kısa süreli egzersizlerle de çözülebilmektedir. Eğer sizde de hazımsızlık problemi yaşıyorsanız alkol, sigara, stres, yağlı yiyecekler, fazla kilolardan ve sabit bir yaşamdan kurtulun…

acı2

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*