Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir?

mide üşütmesi

Kış mevsimi sıralarında geçiş dönemlerinde sıkça rastlanan bir rahatsızlık olan mide üşütmesi farklı birçok nedenden de kaynaklanabilmektedir. Peki, mide üşütmesinin tedavi yolları nelerdir? Ani ısı değişimlerinden dolayı veya sabah saatlerinde tüketilen soğuk yiyecek ve içeceklerden dolayı oluşan mide üşütmelerinin tedavi yöntemlerine kısaca değinecek olursak: mercan kökü kürü olarak adlandırılan bitkisel bir tedavi yöntemi.

Yarım tatlı kaşığı mercan köşkünü 1 çay bardağı kaynar suyun içine atarak bir süre demlenmesini beklemeli ve süzerek içmelisiniz. Bu demlenmiş bitki çayı mide üşütmenize iyi gelecektir. Toz karabiber kürü olarak adlandırılan bir başka bitkisel tedavi yöntemi. Yarım tatlı kaşığı toz karabiberi 1 çay bardağı kaynamış suyun içine dökerek demlenmesini bekleyerek süzgeçten geçirin ve için. Mide üşütmesine birebir etkili tedavi yöntemlerinden biridir. 1 su bardağı suyun içine 1 adet limonun kabukları ve 1 kahve kaşığı naneyi ekleyerek 5 dakika kadar kaynatın. Gün içerisinde bu karışımı 3- 4 kere tüketmeniz halinde mide üşütmeniz giderek hafifleyecektir.

Bitkisel karışımlar

İlk karışım içeriğinde ezilmiş ardıç meyveleri, eğir otu, nane, oğulotu eşit bir şekilde karıştırılarak çay demlenir. Demlenmiş olan çayın içine az miktarda bal ilave ederek tatlandırılır. Yapmış olduğunuz bu bitkisel çay karışımından sabah ve akşam aç karnına 1 fincan tüketmeniz gerekmektedir. Böylelikle mide üşütmesini tedavi edebilirsiniz.

Diğer bitkisel çay karışımı da: 1 su bardağı kaynatılmış suyun içeriğine eşit bir şekilde ada çayı, zencefil, ıhlamur, papatya ekleyerek 5-6 dakika kadar demlenmesini bekleyiniz. Aç karnı olarak tüketilen bu karışım sayesinde de mide üşütmeniz hafifleyecektir.

3. Olarak tavsiye edilen bitkisel karışım kekik kürüdür. Taze kekikler ince ince kıyılarak cam kavanoza doldurulur. Kekiğin üzeri örtülecek şekilde saf zeytinyağı eklenir. Yapılan karışımın ağzı sıkı bir şekilde kapatılarak 15 gün gibi bir sürede güneş alan bir yerde veya sıcak bir ortamda muhafaza edilir. Mide üşümesine maruz kalındığı süreçlerde kavanozu iyi bir şekilde çalkalayarak suyu süzülür. Kesme şekerin üzerine 5-6 damla dökülerek yenir. Mide üşütmesi için en iyi tedavi yöntemlerinden biridir. Mide üşütmesine iyi gelecek bitkiler arasında yeşil çay, kuşburnu pekmezi, yıldız çiçekleri, havlıcan ve Şam fıstığı yer almaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*