Sevilen Yazar Albert Camus’un “Yabancı” Adlı Eseri

Albert Camus

Cezayir doğumlu Albert Camus, absürdizm ve varoluşçuluk akımlarının öncüsü olarak kabul edilmektedir.  47 yaşında hayata veda eden usta kalem, birçok başarılı esere imza atmış, 1957 yılında nobel edebiyat ödülüne layık görülmüştür. Yabancı adlı romanı başta olmak üzere en önemli eserleri;  Veba, Düşüş, Mutlu Oldum ve İlk Adam’dır. Yabancı en çok satan ve en çok yabancı dillere çevrilmiş kitabıdır. Yayınlanmasının üzerinden yıllar geçmesine rağmen Yabancı hala en çok satan kitaplar arasında yer almaktadır. Albert Camus’un gün geçtikçe daha da çok sevilen bir yazar olması şüphesiz onun insanları çok seven yapısından kaynaklanmaktadır.

Yabancı

Kişiler: Raymond Sintes, Marie Cardona, Meursault (Baş Karakter), Salamano, Masson

Konusu: Romanın konusundan kısaca bahsetmek gerekirse adından da anlaşılacağı üzere insanın kendisine ve topluma marksistçe yabancılaşması işleniyor. Baş karakterin doğallığından mıdır yoksa kitabın daha vurucu olması için midir bilinmez kitabın dili çok yalın. Öyle ki insan kitabı okurken yazarın neden bu kadar sıradan cümleler seçtiğini ancak kitabın sonunda idrak edebiliyor.

Kitap annesi ölen ve bir adı dahi olmayan Meursault soyadlı karakterimizin yaşadığı absürd olayları anlatıyor. Kitabın daha ilk cümlede annesinin ölümünden bahseden adsız karakterimiz durumu oldukça rahat bir şekilde karşılıyor. Rahat tavırlarını bazen o kadar çok abartıyor ki okuyucu bile bu durumdan rahatsızlık duyabiliyor. Öyle ki annesinin cenazesinden 3 gün sonra kendisine yeni bir sevgili bulan Meursault, normal yaşamına tekrar adapte oluyor. Meursault yeni sevgilisiyle buluştukça denize birlikte denize gidiyorlar. Yine birlikte denize gittikleri bir gün çapkın ve belalı komşuları da onlarla birlikte gelmeye karar veriyor. Gittikleri yerde komşusunun düşmanlarıyla karşılaşmaları üzerine bir hengame yaşanıyor. O kargaşada Meursault komşunun belalılarından biri öldürüyor. Meursault adam öldürme suçundan yargılanmak üzere mahkemeye çıkartılıyor. Mahkeme adsız karakterimizi sadece adam öldürme suçundan değil, annesinin ölümüne kayıtsız kaldığı için de suçlu buluyor. Duruşma beklendiği gibi geçmeyince Meursault idam cezasına çarptırılarak öldürülüyor. Kitabın konusu her ne kadar basit gibi görünse de Albert Camus usta kalemiyle 102 sayfaya bir baş yapıt sığdırmayı başarıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*