Sıfırlamadan Android’i Virüslerden Temizleme

Birçok Android telefon internet bağlantısı aracılığıyla birçok virüs ediniyor. Günümüzde Android telefon kullanan kullanıcılar, özellikle internet üzerinden indirdikleri oyun, müzik ve program gibi gereksinimleri yüzünden telefona virüs bulaşmaktadır. Telefona bulaşan virüsler yüzünden yüzlerce kişi bilinçsiz bir şekilde telefona format atmak zorunda kalmaktadır. Format seçeneğinin tek çare olduğunu düşünen kullanıcılar aslında bu işlemi uygulamadan da virüsleri temizleyebilir. Telefonunuza virüs girdiğini anlamanız için telefon içerisinde yeni belgeler oluşup oluşmadığına göz atmanız gerekmektedir. Bazı durumlarda telefon yavaşlayarak eski performansından uzak kalmaktadır.

Android cihazınıza virüs girdiği kanısına vardığınız zaman ilk yapmanız gereken hemen ücretsiz bir anti virüs yazılımı edinmek olmalıdır. Antivirüs yazılımı, cihazınızda bulunan kötü amaçlı yazılımları ve bunların bulaştığı dosya türlerini bularak temizleye bilmektedir. Anti virüs yazılımları aynı zamanda telefonunuz için önemli bir güvenlik duvarı oluşturmaktadır. Virüs taraması sonrasında telefonunuzun hızlanması için kullanılmayan ve silinen dosyalardan kalan klasörleri temizlemeniz gerekmektedir. Bunun içinde bir temizleme aracı indirerek hem cihazınızda yer açıp hem de telefonu hızlandırabilirsiniz.

Anti virüs yazılımını kurduktan sonra internet üzerinden indireceğiniz her dosyayı ve uygulamayı önce kendisi kontrol ederek zararlı görmediği takdirde size indirme izni vermektedir. Bunun dışında girmiş olduğunuz internet sitelerinin uygun olup olmadığını ve zararlı yazılım bulunup bulunmadığını kontrol ederek, eğer zararlı bir yazılım görürse sizi siteden uzaklaştırmaktadır.

board-540253_640


Yedek Alıp Geri Yükleme nasıl yapılır?


Android tabanlı ürünlerde özellikle Apple’ın iTunes sistemi bulunmadığı için yedekleme almada ve aldığınız yedekleri geri yükleme aşamasında sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Android cihazlarda nasıl yedek yapıldığına dair bir fikriniz yoksa anlatacağımız adımları doğru bir şekilde uygularsanız siz de kolayca Android telefonunuzda yedekleme yapabilirsiniz. Yedeklemeyi yapacağınız uygulamanın adı “My Backup Pro.’’ İlk olarak My Backup pro uygulamasını telefonunuza indirmeniz gerekmektedir. My Backup Pro’yu açtığınızda karşınıza seçenekler çıkacaktır. Bu seçeneklerden en üstte bulunan “Backup’’ adlı seçeneğe tıklayınız. Size ilk başta uygulama ve medya dosyalarını mı yedeklemek istiyorsunuz yoksa data dosyalarını mı istiyorsunuz diye soru çıkacaktır.

Medya ve application dosyalarını kaydetmek istediğiniz de ilk olarak nereye kaydetsin diye soru çıktığında harici alana kaydetmesini seçiniz. Ardından karşınıza çıkacak olan ekrandan neleri yedeklemek istediğinizi seçmeniz gerekmektedir. Yedeklemek istediğiniz dosyanın yanına tıklayarak tik koyunuz. Seçtiğiniz dosya içinde bulunan bütün her şey bir sonraki ekranda karşınıza çıkacaktır. Burada hepsini yedeklemek zorunda değilsiniz. İstemediğiniz şey varsa yanındaki tiki tıklayarak kaldırın. Sadece yedeklemek istediğiniz şeylerin yanında tik işareti bulunsun. Ardından “Tamam’’ seçeneğine tıklayın ve yedekleme başlasın. Yedekleme işlemi sona erdiğinde yine karşınıza ilk başta çıkan seçenekler çıkacaktır. Bu seçeneklerden “Restore’’ adlı seçeneğe tıklayınız. Restore adlı seçeneğe tıkladığınızda biraz önce yedeklediğiniz dosyalar sıralanmış olarak karşınıza çıkacaktır. İstediğiniz dosyaları tekrar tıklayarak geri yükleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here