Yaz Aylarında Cilt Bakımı

Cildimiz en önemli organlarımızdan bir tanesidir. Dış etkenler ile ilk teması o kurar. Zaman zaman yenilenmesi için de gerekli bakımların gerekli zamanlarda doğru bir şekilde uygulanması gerekir. Özellikle yaz ayları cilt bakımı açısından oldukça önemli bir zamandır.

 Cildimizin gözenekli yapısı sayesinde cilt altında oluşan kirler cilt yüzeyine çıkar. Ve bu kirler sivilce, siyah nokta ve lekeleri oluşturur. Yaz aylarında havanın sıcak olması sebebi ile de bu kirlilik oranı hayli artar. Ancak doğru bakım ile ortaya çıkabilecek rahatsızlık veren sivilce vb. şeyler engellenebilir. Ne yapmamız gerekiyor?

En önemlisi cildimizi daima temiz tutmalıyız. Temiz olmayan bir cilde dilediğiniz kadar bakım uygulayın hiçbir işe yaramayacaktır. Temizlik en önemli madde olma özelliğini barındırıyor cilt bakımında. Bir diğer husus ölü derinin atılmasını sağlamaktır.

Cilt kendini sürekli yeniler ancak yenilenme sonucunda oluşan ölü deriyi kolaylıkla vücuttan atamaz. Bunun için kese yapılması gerekiyor. Hamama giden kişilerin ten renklerinin açıldığı hep gözlenmiştir.

 Aslında bunun nedeni yüzeydeki kirli ölü derinin atılmış olup alttaki taze ve temiz derinin gün yüzüne çıkmasıdır. Yapılacak olan bakımlarda en önemli konulardan biri de cilt özelliğiniz. Her cilde aynı bakımı uygulayamazsınız.

 Hiçbir sonuç vermeyecektir hatta sorunlarınızı daha da arttırabilir. Yağlı bir cilde yağ oranı düşük maddeler uygulanmalı. Ve özellikle uyguladığınız bu maddelerin doğal olmasına dikkat etmelisiniz. Yaz aylarında cilt bakımı hayli kolay ancak bilgi isteyen bir iştir. Ne tür bakımlar yapmalıyız?

Sivilceli ciltlere kese ya da peeling uygulanması sorunları daha da arttıracaktır. Bunun için bal ve süt maskelerinden, kurutucu özelliği olan sabunlardan faydalanabilirsiniz. Yağlı ciltlerde sivilce meydana geldiği için ciltteki yağ oranı düşürülmeli.

cilt

Siyah noktalar ise cilt temizliğine gereken önem verilmediği için oluşur. Deri altında kalan kirler bu yöntemle kendini dışarı atar. Temizleyici losyonlar, sabunlar kısa sürede değişim yaşatacaktır. Lekeli ciltler için ise peeling yapılması gerekiyor. Kil maskesi yaparak kısa sürede sonuç alabilirsiniz.

Gözenek açıklığı için ise her sabah dolapta beklettiğiniz bir küp buzu gözeneklerinizin geniş olduğu yerde gezdirin. Yalnız buzun cilt ile temas etmeden önce o bölgeyi soğuk suyla yıkayın ki buz cildinizi tahriş etmesin. Ve en son ve en önemli cilt bakım yöntemi gül suyu. Evet ama saf olması gerekiyor marketlerde satılanlar cilt bakımı için uygun değil. Aktarlardan kontrol edebilirsiniz. Her sabah ve akşam pamukla cildinize uygulayın ve durulamayın. İlk günden itibaren cildinizin yumuşadığını hissedeceksiniz. Ve tahmini olarak bir ay kullanımdan sonra cildiniz parlaklık ve duruluğa sahip olmuş olacak.

CEVAP VER

Güvenlik Sorusu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.