Yeni Doğum Yapmış Emziren Kadınlarda Beslenme Nasıl Olmalıdır?

emziren kadın

Emziren anneler beslenmelerine çok dikkat etmelidirler. Hem bebeklerini emzirmeleri için gerekli olan sütün oluşması için hem de kendi sağlıkları için tükettikleri besinler çok önemlidir. Anne ne yerse bebek de anneden emdiği sütle annenin yediği şeyi tüketmiş olur. Annenin tükettiği sağlıklı ve sağlıksız bütün besinler süt ile çocuğa geçer. Anne hem sağlıklı yiyecekler hem de sütünü arttıracak besinler yemeye dikkat etmelidir. Marul, yeşil mercimek, kırmızı mercimek gibi besinler anne sütünün artmasına yardımcı olur. Anne sütünü arttırmak için rezene çayı da tüketilebilir. Bunun dışında kırmızı et, tavuk ve balık gibi besinleri de tüketmeye dikkat etmelidir. Süt, yoğurt, peynir gibi kalsiyum içeren besinlerin alınmasına da dikkat edilmelidir.

Emziren anneler için düzenli beslenmenin önemi

Anneler düzenli olarak beslenmeye özen göstermelidir. Hem bebeklerini emzirdikleri için hem de onunla ilgilendikleri için enerjileri kalmayabilir. Bu nedenle öğünlerini aksatmadan onları tok tutacak besinler tüketmelidirler. Nohut, kuru fasulye gibi gazlı baklagiller tüketilmekten kaçınılmalıdır. Bu tür besinler tüketildiğinde süt ile bebeğe de geçeceği için bebeklerde gaz sıkıntısına neden olabilir. Bebekte var olan gaz sıkıntısını daha da arttırabilir. Yapılan yemeklerin içerisine çok fazla baharat da atılmamalıdır. Yine baharatlarda bebek de sorunlara yol açabilir.

Kola, çay, kahve gibi kafein içeren besinlerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Bu tür içecekler içerisindeki kafein anne sütü ile bebeğe geçer ve bebek de uykusuzluğa yol açabilir.

Sigara, alkol gibi zararlı maddelerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Anne doğum sonrasında ne kadar sağlıklı beslenirse bu hem kendi için hem de bebek için o kadar faydalıdır. Bebeğe verilen sütün kalitesi onun gelişimini olumlu etkiler. Anne de sağlıklı beslenme ile hem sütünü arttırır hem de kendisini daha enerjik hisseder ve çabuk yorulmaz. Doğum sonrasında anne doğumda aldığı kiloları vermek için kesinlikle diyet yapmamalıdır. Diyet uygulaması annenin sütünün kesilmesine enden olabilir. Kiloları vermek için dikkat edilmesi gereken sağlıklı beslenmek az ve sık sık beslenmektir. Düzensiz beslenmek kiloların artmasına neden olur. Bu nedenle anne öğünlerine dikkat etmelidir. Hazır yiyeceklerden uzak durmalıdır. Dikkat edilmesi gereken ve tüketilmesi gereken en önemli besinlerden birisi de sudur. Su anne sütünün artmasına yardımcı olur. Günde iki litre kadar su içmeye özen gösterilmelidir.

Anneler beslenmenin yanında uykularına da dikkat etmelidir. Bebekleri uyudukları zaman gündüzleri onlarla birlikte uyuyarak dinlenebilirler. Bu sayede kendilerini daha dinç hissedebilirler. Anneler bebeklerinin gelişimi için kesinlikle kendilerine dikkat etmelidir. Kendilerine dikkat etmeninin ilk kuralı sağlıklı beslenmektir. Sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Anneler bütün enerjilerini bebekler üzerine yoğunlaştırdıkları için kendilerine pek fazla vakit ayırmaz. Ama bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesi için anneye ihtiyacı vardır. Annenin de bebeğin ihtiyaçlarını gidermesi için kendine dikkat etmesi gerekir.

1 yorum

  1. çarşamba günü internette sörf yapmak istedim. Eklediğiniz içerik sayesinde doğru bir karar verdiğimi anlamış oldum. Bu güzel içerik için bir kez daha teşekkürler Budun.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*