Evde Doğal Yöntemlerle Ayak Bakımı

ayak

Ayaklar kış aylarından çıkışta yıpranmış ve bakıma muhtaç bir haldedir. Doğru bir bakım yapılmayan ayaklar yaz aylarında sıcak, terleme, açık ayakkabılardan kaynaklı toz ve kirli havayla temas etme, tatillerde deniz suyunun ve havuz suyunun yıpratıcı etkileri gibi pek çok olumsuzlukla karşılaşmaktadırlar. Evde yapacağımız periyodik bakımlar sayesinde ayaklarımız güzel bir görünüme kavuşacak ve giyeceğimiz açık ayakkabılarla şık bir uyum içerisinde olacaklardır. Evde ayak bakımı bir süreçtir ve sadece bir iki günlük bakım yapmakla ayaklarımıza etkili bir çözüm sunamayız. Bakım yapma kararı verdikten sonra düzenli olarak ayaklarımızı ılık ve sabunlu bir suyla yıkayıp ardından soğuk suyla durulama yaparak, parmak aralarına kadar kurulayıp pudralamalıyız.

Ayak Bakımı Uygulamaları

Ayak bakımında en önemli bölgelerden bir tanesi olan topuklar sertleşme ve çatlama eğilimine girebilirler. Ayak bakımı yapmaya başladıktan sonra topuklarımızı düzenli olarak ponza taşıyla ya da ayak törpüsüyle törpülemek gerekmektedir. Ayakları ölü hücrelerden arındıran bu uygulamayı banyo esnasında gerçekleştirebiliriz. Güneşin etkisiyle ayaklarımızın yanmaması için güneş kremiyle ayakları koruma altına almak önemlidir. Bu uygulama ayakların nemlenmesine de yardımcı olacaktır. Her gece yatmadan önce ayakları yıkayıp kuruladıktan sonra ayaklara parmak içlerine gelmeyecek şekilde nemlendirici sürmek önemlidir. Parmak içlerinde kalan nemlendirici mantar oluşumuna sebebiyet verebileceği için bu bölgelere nemlendirici sürülmez. Yıkayıp nemlendirilen ayaklara çift çorap geçirerek uyumak da inanılmaz yumuşaklıkta ayaklara sahip olmanıza sebebiyet verecektir.

Ayak Masajı

Yorulan ayaklara masaj yapmakta ayak bakımının bir parçasıdır. Eğer masaj yapmakta zorlanıyorsanız, bir tenis topunun üzerine basarak ayaklarınıza masaj yapabilirsiniz. Masaj sonrası sert akan soğuk bir suyun altına ayaklarınızı soktuğunuzda tam bir dinlenme sağlayabilirsiniz. Bunun yanında ayakları dinlendirebilmek için bir leğenin içerisine koyacağınız suya 2 yemek kaşığı zeytinyağı, ¼ oranında tarçın, 1 limon suyu, ¼ su bardağı süt koyarak ayakları bu karışımın içerisinde bekletirseniz dinlenmiş ayaklara sahip olabilirsiniz. Ayaklara en iyi gelecek yollardan birisi de ılık kumda yürümektir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*