Güneş Sonrası Yüz ve Vücut Bakımı

Güneş Sonrası Yüz ve Vücut Bakımı

Cilt bakımı yaz ya da kış ayları fark etmeksizin önemli bir konudur. Ancak yaz aylarında güneşe maruz kalan cilt ayrı bir bakıma ihtiyaç duyar. Güneşin zararlı ışınları cilt üzerinde pek çok tahribata neden olmaktadır. Güneş lekeleri, cildin erken yaşlanması, ciltte kırışıklık oluşumu, çillenme gibi sorunlar güneşin yarattığı zararlı etkilerden bazılarıdır. Özellikle yaz döneminde deniz suyuna maruz kalan cilt ardından güneşle temas edince ciltte ciddi bir kuruma ve nem ihtiyacı baş gösterir. Cilt için zararlı olan bu durumlardan yapacağınız çeşitli bakımlar sayesinde kurtulabilirsiniz.

Güneş Öncesi Bakım

Güneş sonrası yüz ve vücut bakımı önemli olmakla birlikte güneşin zararlı etkilerinin ciltte yaratacağı tahribatı azaltabilmek için güneşe çıkmadan önce de bakım yapılması önemlidir. Güneş öncesinde temizlenen cilt uygun tonik ve nemlendirici sürüldükten sonra güneşten koruyucu kremlerle takviye edilmelidir. Uygulanan bu ürünler hem yüze, hem de vücuda uygulanmalı ve cilt tipinize uyumlu ürünler seçilmelidir.

 Güneş Sonrası Bakım

Güneşe çıkmadan önce uygulanan tüm işlemler güneşe çıkıldıktan sonra da uygulanmalıdır. Eğer güneşte uzun süre kalınacaksa, güneş koruyucu kremler 2 saatte bir tekrarlanmalıdır. Bunun yanı sıra havuza, denize veya duşa girilmesi halinde güneş koruyucu tekrar sürülmelidir. Cilt üzerinde lekelenme oluşmaması için bu uygulamalar oldukça önemlidir. Güneş sonrasın ciltte bazı değişimler yaşanabilir. Cilt üzerindeki gözenekler genişleyebilir ve bu gözeneklere kirli hava ve yağ dolabilir. Bu durumda ciltte sivilce ve akne gibi oluşumların meydana gelmesine sebep olabilir. Bu nedenle güneş sonrasında cildin yağ seviyesini dengeleyecek ürünlerin kullanılmasında yarar vardır. Güneş sonrasında cilde derin bir nemlendirme uygulaması yapılması ve peeling ve maske gibi ürünlerden yardım alınması da cildin yenilenebilmesi açısından önemlidir. Eğer hazır ürünler almak istemezseniz evde yapacağınız doğal ürünlerle maskelerinizi hazırlayabilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*