Bilek Ağrısının Nedenleri ve Tedavi Yolları

Oldukça yaygın olan ve sık sık görülen bilek ağrısı probleminin birçok nedeni vardır. Bilek ağrısında tedavinin yanında ağrının neden kaynaklandığının tespit edilmesi oldukça önemlidir. Doğru nedenin tespit edilmesi sonucu daha sağlıklı ve tedavi edici şekilde müdahalelerde bulunulabilir ve tedavi süreci devam ettirilebilir.

Bilek Ağrısı Nedenleri

Birçok nedeni olan bilek ağrısı rahatsızlığının belli başlı nedenleri şu şekildedir:

  • Tendon kılıfının çevresinde veya içinde iltihaplanma ve diğer farklı oluşumların meydana gelmesi nedeniyle bilek ağrının oluşmasına sebebiyet verebilir. Bu en sık görülen bilek ağrısı nedenidir. Cerrahi bir müdahaleye gerek kalmaksızın ilaç tedavisi ile bilekteki sorun çözülebilir.
  • Burkulma sonucu ile yine bilekte ağrı meydana gelebilmektedir. Burkulma sonrasında geçici olarak günlük hayatınızda bileğinizi kullanamayabilirsiniz.
  • Bilek ağrısına neden olan ve bileğinizi normal bir şekilde kullanmanıza engel olan bir başka neden ise bilekte oluşan artrit yani iltihaplanmadır. Artritin de çok farklı nedenleri vardır. Dolayısı ile çok farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır.
  • Ganglion kitleleri de bilek bölgesinde görülen kendisini şişkinlik olarak belli eden bir problemdir.
  • Bilek kırılmaları ile de son derece acı çekebilir ve ağrı hissedebilirsiniz. Bilek kırılmaları tıbbi görüntüleme cihazları ile tespit edilir. Daha sonra alçıya alma ile tedavi edilebilecek durumda ise bileğin hali, alçıya alınarak gerekli ilaç destekleri ile hasta tedavi edilir. Şayet bileğin durumu alçıya alınamayacak durumda ise cerrahi müdahale ile yani ameliyata alınarak gerekli işlemler ve tedavi yapılır.

Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

Eğer günlük hayatınızı aksatacak bir şekilde bileğinizde ağrı ve acı hissediyor iseniz, gece siz uykuda veya dinlenme halinde bilek ağrısı baş gösteriyorsa, anormal bir şekilde kızarma, yanma ve kaşınma varsa kısa bir süre içerinde doktora başvurmanız önerilir.

Bilek Ağrısı Tedavi Yolları Nelerdir?

Bilek ağrısının çok çeşitli tedavi yolları bulunmakla beraber ağrının sebebine göre tedavi şekli değişmektedir. Başlıca tedaviler ilaç tedavisi, fizik tedavi hareketlerinin uygulanması, buz uygulaması ve cerrahi yöntemler olmak üzere farklılıklar göstermektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here