Alzheimer Hastalığı Nedir, Neden Olur?

Hayatın doğal akışı içinde doğuyor, büyüyor ve yaşlanıyoruz. Yaşlanmak hepimiz için kaçınılmaz bir son. Yaş ilerledikçe vücut da yıpranıyor, şikayetler artmaya başlıyor ve sonuçta çeşitli hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Yaşlılık döneminde en sık görülen hastalıklardan biri de kuşkusuz Alzheimer hastalığı. Bir gün bu hastalıkla karşılaşırsak mücadele edebilmemiz için tanımamız gerekiyor. Erken tanının bu hastalıkta çok önemli olduğu bir gerçek.

Alzheimer Hastalığı Nedir?

Öncelikle şunu bilmek gerekir ki bu hastalığın ilk belirtilerinden biri unutkanlık olsa da her unutkanlık Alzheimer demek değildir. Unutkanlığın yanı sıra konuşma, el becerisi ve kişinin psikolojisinde bozulma görülüyorsa dikkat edilmelidir. Beyin fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremez. O kadar ciddi bir hastalıktır ki birkaç yıl sonra ölümlere yol açabilmektedir.

Alzheimer’da Yaşlılık Tek Neden Mi?

Alzheimer daha çok 65 yaş üzerindeki kişilerde görülse de 40-50’li yaşlarda da ortaya çıkabildiği görülmektedir. Tabii 80-85 yaşın üzerinde her iki kişiden birinde bu hastalığa rastlanıldığını düşünürsek erken yaşlarda görülen Alzheimer daha az rastlanılan bir durumdur. Dünyada insan ömrü uzayıp, yaşlı sayısı arttıkça bu hastalığın görülme sıklığı da artmaktadır. Ama yine de tek neden yaşlılık demek bu hastalık için doğru olmaz.

Alzheimer Hastalığının Nedenleri

Hastalığın nedeni kesin olarak bilinmemekle beraber beyin hücrelerinin ölümü, beyinde protein birikimi, sinirsel iletimin bozulması, kalıtsal faktörler ve çeşitli zararlı maddeler nedenleri arasında gösterilebilir. Beyindeki hücrelerin yavaş yavaş yok olmasıyla ortaya çıkar ve sinsi bir şekilde ilerler. Beyin sinyallerini gerektiği şekilde iletemez. Bu durumda bozuk hafıza ve düşünce, yön duygusu yitirilmesi, kafa karışıklığı, sürekli bir şeyler kaybetmek, her zaman yapılan işlerin yapımında zorlanma, iletişim problemleri, motivasyon ve uyku kaybı, kişilik ve davranışlarda değişiklik gibi belirtiler ortaya çıkar. Tıbbi, nörolojik ve psikiyatrik değerlendirmelerden sonra bu belirtilerin Alzheimer ile ilgisi olup olmadığı ortaya çıkar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here