Hemoroid Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Kalın bağırsakların son noktası olarak tabir edilebilecek anüs bölgesinde toplardamar seviyesi ve sayısı oldukça yüksektir. Çok çeşitli sebeplerden ötürü bu bölgedeki kan artışı sonucu damarlarda şişme ve basınç artışı gerçekleşir. Şişme ve basınç artışı sebebi ile damarlar dengeyi sağlayabilmek için anüs bölgesinden dışarı çıkar. Bu dışarı çıkmak suretiyle basınç dengeleme olayı gerçekleştirilirken damarlarda zorlama ve deformasyon sonucu aşınma ve çatlama meydana gelir ve kanama meydana gelir. Yani hemoroid anüs bölgesinde oluşan kanama ve meme tarzında küçük lezyonlar sonucu meydana gelen bir hastalıktır.

Hemoroid çeşitleri

Hemoroidin farklı tür ve çeşitleri görülmektedir. Dış hemoroid kalın bağırsakların iki veya üç santimetrelik bir boyutta anüs dışına doğru gelmesi ile oluşur. Hastalara sadece estetik açıdan rahatsızlık vermekle beraber kendilerini kötü hissetmelerini sağlar. Bazı durumlarda dış hemoroid et benine bezer unsurları da üzerinde barındırabilir. Bir başka hemoroid çeşidi ise iç hemoroiddir. İç hemoroid dört derecede ele alınıp incelenmektedir.

1.Derece Hemoroid

Hastalığın ilk seviyesidir. Kişiye fazla bir rahatsızlık oluşturmaz ve şikayet durumuna getirmez. Görülen sıkıntı ise dışkılama esnasında kanama meydana gelmesidir. Bu kanama çok sık meydana gelmez ve açık renkli bir kanamadır. Hastalar tarafından fazla şikayet edilmediği için önemsenmez ama doktor kontrolü gerektirir. Aksi takdirde derecesi artabilir.

2.Derece Hemoroid

Birinci derece önemsenmeyen hemoroidler ilerleyip ikinci derece hemoroidi meydana getirir. Bu tipteki hemoroidler de anüs içerisindeki kısımda meme oluşumu yapıp, dışkılama sırasında dışarı çıkar ve sonrasında ise tekrar geri gelir.

3.Derece Hemoroid

Bu tip hemoroid ya da halk arasında geçtiği tabirle basur, dışkılama sonrası anüs içerisindeki memeler geri girmez ve hasta tarafından parmak yardımı ile içeri yerleştirilir. Bunlar yapılırken kanama meydana gelirken genellikle hasta tarafından sancı çekilir.

4.Derece Hemoroid

Hastalığın son seviyesi olan dördüncü derece hemoroid ihmaller ve doktor muayenesinden utanma gibi nedenlerle ilerlemiş bir hal alır. Artık oturup kalkarken bile acı çekilmesine sebebiyet verir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here