Vitiligo Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bir cilt hastalığı olan vitiligo, derimize rengini veren melanosit hücrelerinin hasar görmesidir. Bunun sonucu olarak pigment üretilemeyen deride beyaz lekeler oluşmaya başlar. Büyüklükleri değişmekle beraber bazen para kadar bazen de daha büyük alanlara yayılabilir. Vücudumuzda en çok el, kol, bacak ve yüz bölgelerinde görülür. Bazen bu lekeler genital bölgelerde de görülebilir. Görülme olasılığı az olan vitiligo her 100 kişiden 2’sinde ortaya çıkmaktadır.

Vitiligonun Ortaya Çıkma Nedenleri Nelerdir?

Vitiligo hastalığının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Genellikle aşırı stres ve duygusal travmalardan sonra ortaya çıkmaktadır. Birçok hastada 20 yaşından önce görülmekte olduğu gibi, bebeklerde ve ileri yaşlarda da görülebilir. Genetik etkenler hastalığa yakalanma oranını yükseltmektedir. Bağışıklık sisteminde bozulmalar, enfeksiyonlar, toksik maddeler hastalığın ortaya çıkmasında büyük etkene sahiptir. Vücudumuzda melanositlerin neden yok olduğu tam olarak bilinmemektedir. Bağışıklık sisteminde görülen bozulmaların melanositleri yok ettiği düşünülür. Aşırı güneş yanması sonucunda vitiligo hastalığı görülebilmektedir.

Vitiligo Belirtileri ve Tanı Koyulması

Vitiligonun ilk belirtisi deri üzerinde renk açılmalarıdır. Koyu cilt tenine sahip olan kişilerde çabuk fark edilen hastalık, beyaz tenlilerde daha geç fark edilmektedir. Hastalığın yayılması kişilere göre değişmektedir. Bazı kişilerde küçük bir alanla sınırlı kalırken bazılarında vücudun her bölgesine yayılabilir. Nadir olarak bütün vücudunu vitiligo kaplamış bir kişi iyileştiğini düşünebilir. Fakat hastalık devam eder.
Vitiligo hastalığını teşhis için herhangi bir kan testine gerek yoktur. Hastalık teşhisi uzman bir doktor tarafından yapılan fiziki muayene sonunda koyulur.

Vitiligo Hastalığının Tedavisi

Hastalığın tedavisinde ki asıl amaç, derideki melanosit hücrelerinin tekrar çalışmasını sağlamaktır. Bunun için bazı ilaç ve kremlerden yardım alınmaktadır. Lazer ve ışık tedavileri, sağlam yerden alınan derinin nakli, sağlam deri hücrelerinin renginin açılması ve cerrahi müdahale tedavi seçenekleri arasındadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here