Adetliyken Soğan Suyu İçilir mi

Adet dönemi, genellikle kadınlar için oldukça ağrılı ve yorucu bir süreçtir. Hem fiziksel hem de psikolojik yönden farklılaşan durumlar yaşayan kadınlar, bu dönemde, rahatlatıcı şeylere ihtiyaç duyarlar.

Her ay yaşanan adet dönemi, daha gelmeden stres başlar. Ardından gecikme olup olmaması, adetin ilk gününde kimi kadınlarda görülen yoğun ağrı, halsizlik gibi durumlar oldukça can sıkıcıdır.

Adet gecikmesi durumlarında eğer herhangi bir hamilelik durumu yoksa genellikle bazı kürler uygulanarak sürecin başlaması hızlandırılabilir. Bunların başında gelen ve en bilinen kür ise soğan suyu kürüdür.

Soğan suyu, C,B6 vitaminleri ile kalsiyum, magnezyum, demir, krom, fosfor ve folik asit mineralleri bakımından oldukça zengin bir içecektir. Soğan suyu, adet söktürücü özelliği yanında kan şekerini düşürür, kansere karşı iyi bir savaşçıdır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve sağlık açısından daha pek çok yarar sağlar.

Adetliyken Soğan Suyu İçilirse Ne Olur?

Soğan suyu adet öncesinde içilebilir ancak regl sırasında küre devam etmek doğru değildir.. Adet söktürücü olarak bilinen soğan suyu, adet gecikmesine neden olan stres, hormonal bozukluklar, erken menopoz, kullanılan ilaçların yan etkileri, depresyon, doğum kontrol ilaçları, tiroid hastalıkları ve kronik hastalıklar gibi pek çok rahatsızlığa iyi gelir. Tabi adet gecikmesi durumlarının sık yaşanması ve adet kanının az gelmesi gibi durumlarda öncelikle doktor kontrolü şarttır. Soğan suyu kürünün bilinen bir diğer faydası da yumurtalıklardaki kistleri doğal yollarla yok etmesidir.

Soğan suyu kürü, günde 2 defa olmak üzere aç veya tok karnına tüketilebilir. Küre devam süresi 10 ila 15 gün arası değişebilir. 15 gün uygulama tavsiye edilen süredir.

Adetliyken Soğan Suyu Kürü Nasıl Hazırlanır

  • Klorsuz olmak şartı ile iki bardak su, tencerede kaynatılır.
  • Soğan suyu için mutlaka beyaz soğan kullanılmalıdır.
  • 1 adet orta boy yemeklik soğan önce dörde bölünür, sonra kabuğu çıkartılır.
  • Kesilen soğanlar, kaynayan su içerisine atılır ve 10 dakika boyunca kaynatılır.
  • Daha sonra süzülerek ılımaya bırakılır.
  • Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa tüketilir.
  • Kürü her gün düzenli kullanmak oldukça önemlidir. Gün atlamak kürün faydasını engelleyebilir.

Soğan kürü yapıldıktan sonra 6 ay boyunca tekrar yapılmamalıdır. Bu detay oldukça önemlidir. İki kür arası en az 6 ay olmalıdır. Soğan suyu kürü her defasında taze hazırlanıp tüketilmelidir.

Soğan suyu kürü uygulaması dikkat ve özen isteyen bir uygulamadır. Sabah-akşam düzenli tüketilerek 15 gün devam edilen bu kür, adet düzenine iyi geldiği gibi, yumurtalık kistlerinin de yok olmasına yardımcı olacaktır.

Adet gecikmesi için başlanılan kür, adet dönemine denk getirilmemelidir. Adet bitiminden sonra 3. ve 10. günler arası kür uygulanmaya başlanmalıdır. Soğan suyu kürüne başladıktan sonra adet dönemine denk gelmesi durumunda kür sona erdirilir. Soğan suyunun 3 cm’den büyük kistlerde başarı oranı oldukça düşüktür

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*