Damat Fincanı Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kız isteme merasimlerinin olmazsa olmazlarından olan, damada karışımlardan oluşan kahve içirme âdeti, damat fincanı hazırlanması ile büyük bir heyecanın başlamasına sebep olur. Erkek tarafında da kız tarafında da merakla kahve içme sahnesi beklendiğinden, özel anlar hatıra kalması için özel fotoğraf çekimlerine ya da videoya çekilmeye sebep olur.

Damat fincanı özel olarak, diğerlerine göre daha süslü veya diğer kahvelerden ayrı getirilerek ikram edildiğinden, farkı da anlaşılabilmektedir. Kahve içine atılan, karabiber, kırmızıbiber, tuz gibi baharatlarla tadı farklılaştırılarak damada içirilmeye çalışılması, evlilik öncesi zorlu bir sınav sayılıp, evlilik yaşamında karşılaşılan sorunlara karşı gösterilecek tavrı ölçme olarak nitelendirilmektedir. Damat fincanı geri çevirmeden, getirilen kahveyi sonuna kadar içerse evlilik hayatında karşılaşacakları bütün sorunlara karşı, mücadeleci davranıp, hemen pes etmeyecek tavrını ortaya koyma sayılmaktadır.

Damat Fincanı Nasıl Hazırlanır

Kız tarafı için olumlu karşılanan bu tavır, kızın doğru seçim yapıp mutlu olacağına işaret kabul edilmektedir. Damat fincanı, Türk kültüründe kız isteme merasimlerinde önemli bir etken olup aileler ve gelin adayı için heyecana sebep olduğundan, damat adayının bu sınavı başarı ile geçmesi büyük önem taşır. Damadın fincanı yarım bırakmayıp dirayet gösterirken, ağzındaki tat yüzünde ekşimsi bir görüntü oluştursa da, sonuç için katlanılan bir durumdur.

Her yörede farklı adetlerle damat fincanı hatırası yaşanıldığından, bazı topluluklarda kahvenin ve fincanların erkek tarafından kız tarafına götürülmesi, ya da damat ikram edilen kahveye ücret ödemesi gibi, değişik adetler uygulanmaktadır. Hepsinin ayrı bir amacı ve inanışı olduğundan, yapılan uygulamalar ilk etapta saçma görünse de adet kabul edilip devam ettirilen bir gelenek haline dönüşmüştür. Kız evinde ilk defa içilen kahve ile hayatta bundan sonra birlikte yol alırken, eş adayının yaptığını ne olursa olsun beğenecek anlamı taşıması da içilen kahvede yer almaktadır.

Geçmişten günümüze uzanan adetler içinde yer alan damat fincanı, porselen fincan ve tabaktan oluştuğundan, her genç kızın evlilik çağına geldiğinde çeyizinde yer alan bir eşya olmaktadır. Özel an yaşanırken büyük bir özenle hazırlanan kahve yanında özel bir su bardağı ile ikramı yapılıp, gelen misafirlerle birlikte damat adayına da ikram edilir ve aile fertlerince tepki izlemeye alınır. Fincan içindeki tat ne olursa olsun yere atılmamalı, sonuna kadar bitirilip tabağa konularak geri verilmelidir. Misafirlik adına da, özel durum sebebi ile de uygulanması makul olan bu durum, gelenek ve görenekler için önemli bir yer tutmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*