Hamilelikte Halsizlik ve Yorgunluk Neden Olur

Gebelik, ilk dönemlerinden itibaren pek çok rahatsızlığın baş gösterebildiği bir zaman dilimidir. En sık karşılaşılan rahatsızlıklar arasında gebelikte halsiz ve yorgun hissetmek yer alır. Halsizlik ve yorgunluk gebeliğin ilk dönemlerinden itibaren kendisini gösterebilir. Gebeliğin her döneminde farklı nedenlerle halsizlik, yorgunluk görülebilir.

Nedenleri

 • Gebelikte görülen halsizliğin nedeni kansızlık olabilmektedir. Gebelik öncesinde anemisi bulunanlarda daha sık gözlenen bu durum, doktor tavsiyesiyle demir ilacı kullanılarak tolore edilebilir.
 • Gebeliğin ilk zamanlarında görülen bulantı, kusma ve baş dönmesi gibi rahatsızlıklar da halsizliğe sebebiyet verebilir. Ayrıca bu dönemde yeme bozuklukları yaşayan gebelerde de halsizlik gözlemlenir.
 • Yeterli sıvı tüketmemek vücutta halsizliğe neden olabilir.
 • Gebeliğin son dönemlerinde vücut ağırlığı giderek arttığı için ufak tefek işler sonrasında dahi halsizlik görülmesi olasıdır.
 • Uyku düzeninde bozulma yaşanması durumunda da halsizlik belirtileri ortaya çıkar.
 • Gebelikte aşırı yorucu işler yapmak ve dinelememek halsizlik ve yorgunluğa neden olur.
 • Gebelik döneminde vücutta vitamin ve mineral ihtiyacı artmaktadır. Bebek, anneden gerekli vitaminleri alırken annede vitamin eksikliği baş gösterebilir. Vitamin eksiklikleri de halsizlik ve yorgunluğa neden olur. Özellikle d vitamini eksikliğinin halsizlik yaptığı bilinmektedir.
 • Diyabet, hipotiroidi, guatr gibi rahatsızlıklar da zaman zaman halsizliğe neden olabilir.
 • Psikolojik olarak zor dönemlerden geçme, depresyon gibi ruhi bunalımlar da halsizlik sebebidir. Böyle dönemlerde canı hiçbir şey yapmak istemediğinden kişiler kendilerini halsiz ve yorgun olarak da niteleyebilirler.
 • Bazı enfeksiyonlar vücutta halsizlik nedeni olabilir.
 • Karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları da halsizlik ve yorgunluk belirtisi verebilir.

Böylesine çok nedeni bulunan bir rahatsızlığın kaynağı çoğu zaman doktor kontrolü ile belirlenir. Gerekli kan testleri yapılarak, sorun saptandıktan sonra tedavisine bakılmalıdır. Sürekli olmayan, ara sıra baş gösteren ve geçici bir halsizlik, yorgunluk durumunda dinlenme ve bol su tüketme ile rahatsızlık geçiştirilebilir. Ancak halsizliğin ve yorgunluğun sürekli hissedilmesi durumunda muhakkak tedavi yoluna gidilmelidir. Çünkü ilerde bu durum başka rahatsızlıkların da ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir.

Alınabilecek Önlemler ve Tedavi

Gebelikte halsizlik bazen kaçınılmaz olsa da günlük rutinlere dikkat edilerek bu durum tolore edilebilir. Uyku, beslenme saatleri düzenlenmeli, vücudun hareket etmesi için her gün düzenli yürüyüş veya egzersiz yapmaya dikkat edilmelidir. Özellikle sıvı tüketimini artırmak konusunda dikkatli olmak, kan testleri sonucu gerekli ise demir ve vitamin ilaçlarını doktor reçetesi ile temin etmek ve düzenli kullanmak gereklidir. Düzenli bir hayat, depresyon gibi sıkıntıların önlenmesi bakımından da faydalı olacağından, özellikle egzersiz ve gün içerisinde temiz hava almaya vakit ayrılmalıdır. Gebelik boyunca pozitif olmaya özen gösterilmeli, moral ve motivasyon yüksek düzeyde tutulmaya çalışılmalıdır. Biraz çabayla gebeler zaten bu dönemi bebeğinin hayalini kurarak ve bebeğine kavuşacağı için heyecanlanarak geçirirler. Bu da mutluluk hormonlarını harekete geçirerek kişiyi olumsuz düşüncelerden korur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*