15 Tatilde Ne Yapılır – Şubat Tatili Ne Zaman

15 tatil hizla yaklasirken bircok öğrenci ve velinin bu 15 günlük zaman dilimini nasıl değerlendireceği daha şimdiden şüpheli gözüküyor. Ancak bu yazımızda sizlere 15 tatili nasıl değerlendireceğiniz konusunda tüyolar vereceğiz. Siz de 15 tatilde me yapılır? Demeyin ve çocuklarınızla daha fazla zaman geçirmeye ve bir ebeveyn olarak onların yanında olmaya özen gösterin. Şimdi 15 tatilde yapılacaklar listesi oluşturalım ve sizlere bu uzun tatilde yardımcı olmaya çalışalım.

15 Tatilde Yapılacaklar Listesi

  • Bir anne baba olarak 15 tatilde çocuklarınızla hem zihinsel hem fiziksel aktiviteler içerisinde bulunmaya çalışın. Ev işlerinden biraz uzak kalmanız size çok şey kaybettirmez. Bu zamanı yaratın ve onlarla zaman geçirmeye özen gösterin.
  • 15 tatil süresince haftada en az iki kez dışarı çıkın ve dışarıda zaman geçirmeye çalışın. Havalar soğuk olabilir, ancak soğuk havalarda da çocuğunuzun doğa olaylarını yakından gözlemlemesi çevresel zekanın geliştirilmesinde etkili olacaktır.
  • Havaların soğuk olması nedeniyle genelde evde olabilirsiniz, ancak bu hiç bir zaman bahane değil. Evin içinde de yapılacak pek çok şey türetebilirsiniz. Örneğin çeşitli konularda oyun içerikli yarışlar düzenlemeye çalışın. Ancak bu yarışlar çocuğunuzun fiziksel becerilerini öne çıkaracak ve zihinsel gelişimine destek olacak oyunlar olması önemli.
  • Çocuğunuzu sevdiği arkadaşları ile bir araya getirmeye ve beraber zaman geçirmelerini sağlamaya çalışın. Çocuklarınızın diğer arkadaşları ile sosyalleşmesi gelişimlerine sunulan destek açısından önemlidir. Bir araya geldiklerinde yaramazlık yapsalar bile mutlaka beraber oynamalarına izin verin.

  • Ebeveyn olarak çocuğunuzun canının sıkılmasına izin verin. Evet yanlış duymadınız, bırakın 15 tatil süresince bazı anlarda canı sıkılsın. Sürekli bir aktivite ya da etkinliğe yönlendirmeye çalışmayın.
  • Çocuğunuzun hayal gücünün gelişmesi ilerleyen yıllarda yapmak istedikleri ve hedefleri konusunda ona yardımcı olacaktır. O yüzden bu uzun sürecek tatilde onunla bol bol hayal kurun.
  • Eğer çevrenizde çocuklar için bir etkinlik atölyesi varsa mutlaka götürün. Burada el becerilerinin hayal gücü ile birleşerek yeni şeyler üretmesine destek olun.
  • Arkadaşları ile bir arada olacağı etkinliklere katılmasını sağlayın. Bu etkinliklerde arkadaşları ile beraber zaman geçirmesi ve bir şeyler paylaşması arkadaş çevresine daha alışkın olmasına yardımcı olur. Sinema, tiyatro, turistik geziler bu etkinliklerden sadece bazılarıdır.
  • Bunların dışında bir müzik aleti çalmayı öğrenmek, yeni icatlar yapmak, kar topu oynamak, spor yapmak, kitap okumak, bilgisayarla zaman geçirmek, çocuklara yönelik filmler izlemek, ilginç müzeleri gezmek, puzzle yapmak ve yaratıcı fikirler geliştirmeye çalışmak 15 tatilde yapılacak diğer aktiviteler arasında karşımıza çıkar.

Tatilde Nasıl Zaman Geçiririm?

15 tatilde zaman geçirmek aslında çok zor değildir. Tatilde nasıl zaman geçiririm? şeklinde bir sorunun çocuklar tarafından size yöneltilmeden önce hazırlık olmanız gerektiğini söylemek istiyoruz. Çünkü zaman geçirme konusunda önemli olan yaratıcı ve bir o kadar da ailelerin yönlendirici olmasıdır. Bu şekilde uzun bir tatil gibi görünen 15 günlük sürenin nasıl akıp gittiğini anlamazsınız bile. Zaman geçirmenin en iyi yolu bir şeylerle meşgul olmaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken meşguliyet yaratan şeyin aynı zamanda çocuklara zihinsel ve fiziksel gelişim açısından katkı sağlamasıdır.

Gerek sosyal çevre gerekse de arkadaş çevresi olarak çocukların küçük yaşlardan bu tür ortamlara adaptasyon sağlamaların destek olunmalıdır. Çünkü ilerleyen yaşlarda ebeveynler olarak her zaman yanlarında olamazsınız. Bu yüzden şimdiden yeni ortamlara girmesini sağlamalı ve bu ortamlarda nasıl davranması gerektiği konusunda onlara her zaman destek olmalısınız. 15 tatil ise yeni ortamlarda bulunmaları ve değişik aktiviteler içerisine girmeleri için en büyük fırsatlardan biridir.

Ayrıca 15 tatilde daha çok okul ortamından uzak ve hatırlatıcı olmayan nitelikte etkinlikler yapılması önemlidir. Çünkü uzun süren bir eğitim öğretim yarıyılının ardından kafa dağıtmak ve dersler dışında başka şeylerle ilgilenmek onların da hakkıdır. Bu nedenle daha farklı aktiviteler içinde olmaları ikinci yarı tola daha rahat girmeleri açısından oldukça önemli bir konumda yer alıyor. Bu konuda daha önceden yapmamış oldukları bir aktiviteye yönelmeleri etkili olabilir. Örneğin bir müzik aleti çalmaya başlamaları 15 tatil sürecinin daha verimli geçmesine yardımcı olabilir. Yeni müzik aleti hem güzel bir uğraş olacak hem de yaratıcılıklarına katkıda bulunacaktır. Diğer yandan yeni yerler gezmek buralar hakkında bilgi edinmek çocuğun hayal gücünde karşılaştığı sınırların ortadan kalkmasına katkıda bulunabilir. Bu yüzden özellikle doğayla iç içe olması tatil döneminde çocuklar için bulunmaz bir fırsattır. Bunların dışında basit ama bir o kadarda etkili sadece eğlenceye yönelik etkinlikler de kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

15 Tatil Ne Zaman?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 15 tatil 18 Ocak 2019 tarihinde başlayacak ve 4 Şubat 2019 tarihine kadar sürecek. 4 Şubat’tan itibaren öğrenciler, 2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılının ikinci yarısına başlayacak ve ikinci yarı yıl ile 14 Haziran 2019 tarihinde sona erecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*