Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir

Ayak burkulması, genellikle gün içerisinde bir anlık dalgınlıkla adımlarımızı atarken sendelememiz sonucunda, ayak bileğinin zayıflığından, ayak bileğinin kaldıramayacağı sporlar yapıldığında ve sonuç olarak ayağın dengesiz bir şekilde dönmesiyle oluşur. Bu konuda değerli bilgileri ile bize yol gösteren kadın denince adresine teşekkür etmek istiyoruz. Burkulma sonucunda ayakta artan şişlikler görünür. Burkulma kazalarında öncelikli olarak yapılması gereken şey buz tedavisidir.

  • Buz Tedavisi: Soğuk su ile yapacağınız ilk tedavi ayakta oluşacak şişmelerin önüne geçecektir. Yıllardır halk arasında da yoğun şekilde kullanılan buz tedavisi şişliğin artmasını önleyecektir.. Buz şişlikleri ve kızarıklıkları azaltmaya yardımcı olur. Yapılan hatalardan biri ise buz tedavisini sadece ilk oluştuğunda kullanmaktır. Ayak şişmesinden sonra belirli aralıklarla da buz tedavisini uygulamamız gerekir. İlk yardım olarak buz tedavisi uygulandıktan sonra bandaj yöntemine geçilmesi gerekir.
  • Bandaj Yöntemi:Bandajı sararken ayağınızın altından geçirin. Bandajı sararken burkulan bölgeye destek koyun. Ayağınızı sardıktan sonra yüksekte tutmak önemlidir. Bu konuda ayağınızın altına birkaç gün boyunca yükselti koymalısınız. Kan akışının kolaylığı için bu gereklidir. Eğer bu yöntemi uygulamazsanız, burkulan bölgeye daha çok sıvı akacağı için ayağınız daha fazla şişecektir.
  • Soğan kürü: 2 bardak zeytinyağı ve 1 adet soğanı mecidiyeköy escort parçalayarak pişirin. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı temiz bir bez parçası ile burkulan yere sarın. Soğan kokusunun yayılmaması için üzerine streç film ile kaplayabilirsiniz. Biraz olsun kokuyu azaltıcaktır.
  • Un kürü: Un ve zeytinyağını bir kapta lapa kıvamına gelinceye kadar yoğurun. Elde ettiğiniz bu karışım ile burkulan yere hafif hareketlerle masaj yapın.
  • Sarımsak kürü: Zeytin, tuz, soğan ve sarımsağı bir kapta öldürene kadar ezin ve burkulan bölgeye masaj yaparak sürün. Ardından bu karışımla birlikte gece yatmadan ayağınızı sarın ve ertesi güne kadar sargıda kalsın.
  • Sabun kürü: Evinizde günlük kullandığınız yarım kalıp sabunu bir bardak alkolle koyulaşana kadar karıştırın. Oluşan bu merhemi bir beze koyarak burkulan bölgeye sarın.

Daha detaylı bilgi sahibi olmak için kadın forumu bölümüne göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Sizden aldığımız güç ile hızlı bir şekilde yazmaya devam ediyoruz. Her geçen gün daha güncel ve farklı bir seçenek ile sizinle olmaya devam ediyoruz. Bizi takip etmeye devam edebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*