Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

elma sirkesinin cilde faydaları

Egzama, akne ve yaşlılık lekeleri gibi cilt sorunları birçok insan için endişe kaynağıdır. Cilt tahrişleri ve göze hoş görünmeyen lekeler tedavi edilebilir olsa da, genellikle her cilde uygun ortak bir tedavi yaklaşımı yoktur. Aslında, cilt sorunlarından mustarip birçok birey, bazen cildi daha da tahriş eden çeşitli krem ve merhemler kullanma eğilimindedir. Peki, cilt problemlerini tedavi etmek için daha doğal bir yaklaşım var mı? Evet, hem de elma sirkesi gibi basit bir malzemeyle!

Elma Sirkesi ve Cilt

İnsanlar bir yemek malzemesi olarak elma sirkesine aşinadır. Ancak alışılmışın dışında düşünmenin zamanı geldi. Women’s Health dergisine göre, elma sirkesi cilt sağlığıyla ilgili endişeler için doğru tercih olabilir. pH özellikleri, içerdiği doğal alfa-hidroksi asitler ve asetik asit, elma sirkesinin cilt için yatıştırıcı ve onarıcı bir etki göstermesini sağlıyor.

Elma Sirkesi Neden Cilt İçin Kullanılır?

Elma sirkesi, orta derecede kuru ciltlerden sedef hastalığı gibi daha ciddi sorunlara kadar değişen cilt sorunları için mükemmel bir çözüm olarak ün kazanmıştır. Women’s Health dergisi, elma sirkesini insan cildine çok yakın bir pH seviyesine sahip olarak tanımlıyor. Bu yakınlık, elma sirkesinin kuru ve kaşıntılı cildi yatıştırmasına izin veriyor. Ek olarak, elma sirkesinin içerdiği doğal asitler gözenekleri en aza indiriyor ve cildi sıkılaştırıyor. Böylece doğal bir cilt toniği görevi görüyor.

Cilt Sorunları İçin Elma Sirkesi Kullanmanın 4 Yolu

1) Yaşlılık Lekeleri İçin Elma Sirkesi

Elma sirkesinde doğal olarak bulunan alfa-hidroksi asitler, ölü cilt hücrelerini nazikçe çıkarmaya yardımcı olabilir. Düzenli kullanım zamanla ciltteki yaşlılık lekelerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Nasıl uygulanır?

Yaşlılık lekelerine doğrudan elma sirkesi uygulanır. Bir top pamuk elma sirkesin batırılır ve cildin etkilenen bölgesine uygulanır. 30 dakika bekletilir ve durulanır. En iyi sonuçlar için altı hafta boyunca günde iki kez tekrarlanır.

2) Akne İçin Elma Sirkesi

Elma sirkesinde bulunan malik asit onu müthiş bir yüz temizleyici yapar. Sadece cildi doğal olarak yatıştırmakla kalmaz, aynı zamanda antifungal ve antibakteriyel temizlik maddesi olarak da çalışır.

Nasıl uygulanır?

Bir top pamuğa az miktarda elma sirkesi alın ve akne olan bölgeleri nazikçe temizleyin. Daha sonra suyla iyice durulayın.

3) Elma Sirkesi ile Cilt Toniği Yapımı

Elma sirkesindeki büzücü özellikler, gözenekleri en aza indirmeye ve cildin dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Böylece elma sirkesi doğal cilt toniği yapmak için mükemmel bir doğal çözüm haline gelir.

Nasıl uygulanır?

1/2 su bardağı su ve 1/2 su bardağı elma sirkesi ile birkaç damla lavanta yağını karıştırın. Bir top pamuğu karışıma batırarak doğrudan cilde uygulayın. İki dakika boyunca bekletin ve normal su ile iyice durulayın. Günde iki kez tekrarlayın.

4) Güneş Yanıkları İçin Elma Sirkesi

Güneş yanıkları acı verir ve kaşınabilir. Bu da rahatsız edici ve yavaş bir iyileşme sürecine neden olur. Elma sirkesi doğal bir büzücüdür, yani kaşıntı ve yanmayı azaltırken iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Nasıl uygulanır?

Eşit miktarda soğuk su ve elma sirkesini karıştırın. Yanmış cilde hafifçe ovalayarak doğrudan uygulayın. Yatıştırmak için gerektiği kadar günde birkaç kez tekrarlayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*