M3U Dosyası Nedir, Nasıl Açılır?

m3u dosyası nasıl açılır

M3U Dosyası Nedir?

M3U dosya uzantısına sahip bir dosya, MP3 URL’yi temsil eden bir Ses Çalma Listesi dosyasıdır ve bu nedenle kendi başına gerçek bir ses dosyası değildir.

Bir M3U dosyası, ses (ve bazen video) dosyalarını işaret eder, böylece bir medya oynatıcı bunları oynatmak için sıraya alabilir. Bu metin tabanlı dosyalar, medya dosyalarına ve / veya klasörlere URL’ler ve / veya mutlak veya göreceli yol adları içerebilir.

UTF-8 kodlu M3U dosyaları bunun yerine M3U8 dosya biçiminde kaydedilir.

M3U Dosyası Nasıl Açılır?

VLC, çok çeşitli ses ve video formatlarını desteklemesi nedeniyle en sevdiğim ücretsiz medya oynatıcıdır. Ayrıca, sadece M3U formatını değil, aynı zamanda M3U8, PLS, XSPF, WVX, CONF, ASX, IFO, CUE ve diğerleri gibi çalıştırabileceğiniz benzer çalma listesi dosya türlerini de destekler.

Winamp onları destekleyen ilk programlardan biri olmasına rağmen, diğer medya oynatıcıları Windows Media Player, iTunes ve Audacious gibi M3U dosyalarını da açabilir.

M3U dosyasının kendisinin bir medya dosyası olmadığını unutmayın. Bu nedenle, M3U’nun işaret ettiği dosyalar, yukarıda belirttiğim medya oynatıcılardan birinde açılabilirken, açmaya çalıştığınızda programın oynatma listesi dosyasını anlayamaması ve bu nedenle ne yapacağını bilmemesi mümkündür.

Bunlara ek olarak M3U dosyaları, dosyalar metin tabanlı olduğu için herhangi bir metin düzenleyici ile açılabilir (aşağıda ne demek istediğime bakın).

M3U Dosyası Nasıl Oluşturulur?

M3U dosyaları genellikle sıfırdan oluşturulmaz. Örneğin VLC gibi medya oynatıcılarda, şu anda açık olan şarkıların listesini bir M3U dosyasına kaydetmek için Medya> Çalma Listesini Dosyaya Kaydet seçeneğini kullanabilirsiniz.

Ancak, kendi M3U dosyanızı oluşturmak istiyorsanız, uygun sözdizimini kullanmanız önemlidir. İşte bir M3U dosyası örneği:

#EXTM3U

#EXTINF:105, Example artist – Example title

C:\Files\My Music\Example.mp3

#EXTINF:321, Example Artist2 – Example title2

C:\Files\My Music\Favorites\Example2.ogg

Tüm M3U dosyalarının bu örnekle benzerlikleri ve farklılıkları olacaktır. “#EXTINF” bölümlerini takip eden sayı, sesin saniye cinsinden uzunluğudur (ses çevrimiçi olarak yayınlanıyorsa ve ayarlanmış bir uzunluğu yoksa burada -1 görebilirsiniz). Sürenin ardından, ortam yürütücüsünde görüntülenecek başlık ve dosyanın konumu bunun altındadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*