Tarçının Cilt Sağlığına 6 Faydası

tarçının cilde faydaları

Tarçın dendiğinde aklınıza ilk olarak lezzetli kurabiyeler ve kekler geliyorsa, yalnız değilsiniz. Ancak, bu kokulu baharatın tatlı hamur işlerinize lezzet katmasının ötesinde tıbbi faydaları vardır. Örneğin kan şekeri ve kan basıncı seviyeleri üzerindeki etkisi bunlardan bazılarıdır. Peki, tarçının cilt sağlığı üzerindeki etkilerini hiç merak ettiniz mi? Cevabınız evetse, sizi tarçının cilde faydaları listemizi okumaya davet ediyoruz.

Tarçının Cilde Faydaları

  1. Sivilcelerden Kurtulmaya Yardımcı Olur

Sivilce, çoğumuzun kendini kötü hissetmesine neden olan yaygın bir cilt sorunudur. Cildin yağlı kalmasını sağlayan sebumun aşırı üretimi ve bakterilerin çoğalmasının sivilce oluşumunda önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Ancak tarçın her iki faktöre de karşı koyar. Araştırmalar sivilceye neden olan bakterilere karşı savaştığını göstermektedir. Aşırı yağlı ciltler için, sebum üretimini uyaran hormonları dengeleyen 5a-redüktaz olarak bilinen bir enzimi baskılar. Sivilcelerle mücadele etmek için tarçın kullanmanın en iyi yolu, tarçın ve balı karıştırarak bir macun elde etmek ve bu macunu sivilceli bölgeye uygulamaktır.

  1. Yüzdeki Çizgiler ve Kırışıklıklarla Savaşır

Yaşlandıkça kaçınılmaz olarak yüzümüzde kırışıklıklar ve ince çizgiler oluşmaya başlar. Ancak tarçın, cildin erken yaşlanmasını durdurarak bu yaşlanma belirtileri ile savaşmamıza yardımcı olabilir. Araştırmalar, tarçının cildin yapısını oluşturan ve güç veren bir protein olan kolajenin biyosentezini kolaylaştırabileceğini göstermektedir. Ne yazık ki, yaşlandıkça doğal olarak kolajen kaybederiz ve bu da cildimizde ince çizgilerin gelişmesine neden olur. Tarçının cilt üzerindeki yaşlanma karşıtı etkisinden, içeriğinde bulunan sinnamaldehit (tarçına lezzetini ve kokusunu verir) adlı bileşen olduğu düşünülmektedir.

Tarçının yaşlanma karşıtı etkilerinden faydalanmak için diyetinize tarçın ekleyin. Günlük yemeklerinizi biraz tarçınla renklendirin. Ya da bir fincan ılık tarçın çayı da içebilirsiniz. Tarçın çayı yapmak için, bir bardak sıcak suya bir çubuk tarçın veya birkaç çay kaşığı toz tarçın ekleyerek birkaç dakika demlenmesini bekleyin. Daha sonra ılık olarak tüketin.

  1. Cilt Lekelerini Hafifletir

Cilt renginden melanin olarak bilinen bir pigment sorumludur. Ancak bazen melanin üretimi dengesizleşir ve cilt rengini daha koyu veya düzensiz hale getirebilir. Çil, güneş lekesi veya inatçı bir bronzluk bu aşırı melanin üretimi sonucunda oluşur. Tarçın bu cilt sorunlarının üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. Yapılan bir çalışmada, tarçın yağının melanin oluşumunu azalttığı bulunmuştur. Tarçının bu etkisinden içinde bulunan öjenol ve sinnamaldehit adlı bileşiklerin sorumlu olduğu bulunmuştur.

Zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağ ile tarçını 1/20 (örneğin 1 damla tarçın yağı, 20 damla zeytinyağı) oranında karıştırarak cilt lekelerine karşı kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı da, nemlendirici ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğu için taşıyıcı yağ olarak çok etkilidir. Tarçın yağı ve taşıyıcı yağ karışımını kullanmadan önce, alerjik bir reaksiyona karşı cildinizin küçük bir bölümünde denemenizi tavsiye ederiz.

  1. Cilt Enfeksiyonları ile Savaşır

Tarçın, cilt enfeksiyonlarıyla mücadelede yararlı olan güçlü antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Araştırmalar, mantar enfeksiyonlarına veya pamukçuk oluşmasına neden olan kandida mantarına ve ayrıca sporcu ayağı (atlet ayağı) ve saçkıran gibi cilt enfeksiyonlarına neden olan mantarlara karşı hareket ettiğini göstermektedir.

Tarçının gücünü cilt enfeksiyonlarıyla mücadelede kullanmak için, etkilenen bölgelere seyreltilmiş tarçın yağı uygulayabilir veya tarçınlı su ile temizleyebilirsiniz. Tarçınlı suyu hazırlamak için 8-10 çubuk tarçını kırın ve yaklaşık 4 bardak suda kaynatın. Çubukları yaklaşık 45 dakika demlenmeye bırakın ve etkilenen alanlara bir top pamuk yardımıyla bu suyu uygulayın. Örneğin sporcu ayağı sorunu yaşıyorsanız, bu suyu ayak banyosu yapmak için kullanın.

  1. Cildi Hava Kirliliğinin Etkilerine Karşı Koruyabilir

Çevresel kirleticiler cildinize zarar verebilir. Dioksin gibi yaygın kirleticiler zararlı etkilere sahip olabilir ve akne, cilt kızarması, şişme, cilt lekesi ve cilt kuruluğu gibi cilt sorunlarına neden olabilir. Araştırmalar, tarçının bu etkilere karşı yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bir laboratuvar çalışmasında, tarçında bulunan sinnamaldehit adlı bileşiğin cilt hücrelerinde çevresel kirleticiler nedeniyle oluşan bir reaksiyonu baskıladığı ve ayrıca yararlı bir antioksidan etki gösterdiği bulunmuştur.

  1. Egzama ile Mücadeleye Yardımcı Olabilir

Egzama, nüfusun yaklaşık yüzde 30’unu etkileyen yaygın bir iltihaplı cilt sorunudur. Kaşıntı ve cilt kuruluğu ile karakterize, kaşıdığınızda berrak bir sıvı sızmasına neden olabilecek uzun süreli bir hastalıktır. Bazı Güney Asya ülkelerinde, tarçın tozu eşit miktarda bal ile birleştirilerek egzama tedavisinde kullanılır.

Araştırmalar, tarçının iltihap giderici özelliğinin egzama tedavisinde yardımcı olabileceğini göstermektedir. Yapılan bir çalışmada, tarçında bulunan sinnamaldehitin egzama oluşumuna neden olan bir faktörü baskıladığı bulunmuştur. Bazı uzmanlar, tarçının iltihap giderici özelliklerinin diğer iltihaplı cilt rahatsızlıklarının üstesinden gelmeye yardımcı olabileceğini de öne sürmektedir.

Tarçının Cilt İçin Kullanımı ile İlgili Uyarılar

Tarçın ve tarçın yağı bazı güçlü bileşenler içermektedir. Özellikle hassas ciltlerde yanma hissine neden olabilir. Hatta bazı kişilerde kontakt dermatiti tetiklediği de bilinmektedir. Bu yüzden cildinizin tarçına nasıl tepki verdiğini görmek için küçük bir bölgeye uygulayarak test edin.

Diğer uyarılar:

  • Bir seferde en fazla yarım çay kaşığı tarçın kullanın. Tarçın yağı kullanıyorsanız, 2-3 damladan fazlasını kullanmayın.
  • Tarçın yağı içeren uygulamalarda, yağı mutlaka zeytinyağı, hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltin.
  • Toz tarçını süt veya bal gibi daha hafif bileşenlerle birleştirin.
  • Tarçın veya tarçın yağı uygulamasından sonra herhangi bir rahatsızlık hissederseniz, uyguladığınız bölgeyi biraz hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı ile silin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*