Evde Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır? (Tamamen Doğal Yağ Çekme Yöntemi)

diş beyazlatma

Diş beyazlatmak için tercih edebileceğiniz birçok ürün var. Ancak çoğu diş beyazlatıcı ürün, dişlerinizi beyazlatmak için kimyasalları kullanır ve bu da birçok insan için endişe vericidir. Daha beyaz dişlere sahip olmak ve aynı zamanda kimyasallardan uzak durmak istiyorsanız, bu makalede yer verdiğimiz hem doğal hem de güvenli diş beyazlatma yöntemleri arasından istediğinizi seçebilirsiniz.

Dişler Neden Sararır?

Diş sararması, diğer diş hastalıkları kadar acil olmasa da özgüveninizin azalmasına neden olduğu ve içinizden gelerek gülümsemenize de engel olduğu için önemli bir diş sorunudur. Diş sararması nedenleri arasında birçok faktör yer alır. Bu faktörlerin bazıları ağız ve diş bakımına önem verme ve yediklerinize/ içtiklerinize dikkat ederek ortadan kaldırılabilir. Ancak diş sararmasına neden olan bazı durumlar için ilave tedbirler almanız gerekebilir. İşte dişlerin sararmasına neden olan bazı faktörler.

Diş Sararması Nedenleri

  • Genetik
  • Dentin (Dişlerin temel tabakası)
  • Aşınma
  • Sigara içme
  • Bazı yiyecekler
  • Bazı içecekler
  • Antibiyotikler
  • Florozis hastalığı
  • Trawmalar
  • Diş gıcırdatma

Diş Beyazlatmak İçin En Doğal Yöntem:  Yağ Çekme

Yağ çekme, ağız hijyenini iyileştirmek ve toksinleri vücuttan çıkarmak için kullanılan geleneksel bir Hint tedavisidir.

Uygulama, plak oluşumuna ve dişlerinizin sararmasına neden olan bakterileri ortadan kaldırmak için ağzınıza yağ sürme temeline dayanır.

Hintliler geleneksel olarak yağ çekmek için ayçiçeği veya susam yağı kullanıyorlar. Ancak herhangi bir yağ işe yarayacaktır.

Hindistan cevizi yağı, popüler bir seçimdir çünkü hoş bir tada sahiptir ve birçok farklı faydası vardır.

Hindistancevizi yağı aynı zamanda, iltihabı azaltma ve bakterileri öldürme yeteneği ile bilinen laurik asit bakımından da zengin bir kaynaktır.

Birkaç çalışma, günlük yağ çekmenin ağızdaki bakterileri, plak ve diş eti iltihabını etkili bir şekilde azalttığını göstermektedir.

Streptococcus mutans, ağızda plak ve diş eti iltihabına neden olan birincil bakteri türlerinden biridir. Bir çalışmada, susam yağı ile günlük yağ çekme uygulamasının bir hafta kadar az sürede tükürükteki Streptococcus mutans bakterilerini önemli ölçüde azalttığı tespit edilmiştir.

Ne yazık ki, yağ çekmenin dişlerinizi beyazlattığını kanıtlayan hiçbir bilimsel çalışma yoktur. Ancak, bu güvenli bir uygulamadır ve kesinlikle denemeye değer. Birçok insan, düzenli yağ çekildikten sonra dişlerinin daha beyaz ve parlak olduğunu iddia eder.

Yağ Çekme Nasıl Yapılır?

Ağzınıza 1 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı alın ve yağı dişlerinizin her yerinde gezdirin. Hindistan cevizi yağı oda sıcaklığında katı haldedir. Bu nedenle erimesi için birkaç saniye beklemeniz gerekebilir. Uygulamayı 15-20 dakika boyunca devam ettirin ve daha sonra yağı tükürün.

Hindistan cevizi yağı tekrar katı hale geleceği için lavabo borularını tıkayabilir. Bu nedenle uygulamadan sonra yağı tuvalete ya da çöp kutusuna tükürmenizi tavsiye ederiz.

Diğer birçok diş beyazlatma yönteminin aksine, hindistan cevizi yağı ile yağ çekme uygulaması dişlerinizi aside ya da diş minesini aşındıran diğer bileşenlere maruz bırakmaz. Bu da günlük olarak güvenli şekilde yapabileceğiniz anlamına gelir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*