Zeytinyağının Cilde Faydaları ve Cilt Bakımı İçin Kullanımları

zeytinyağının cilde faydaları

Zeytinyağı, içerdiği besinler ve sağlığa faydaları ile geniş bir kullanım alanına sahip çok amaçlı bir maddedir. Yüzyıllar boyunca iyileştirici özellikleri nedeniyle tıbbı merhemlerin yapımında kullanılmıştır. Buna ek olarak, eşsiz bileşimi ve özellikleri zeytinyağını cilt bakımı için ideal bir malzeme haline getiriyor. Öyle ki, tarihin en çekici kadınları zeytinyağını bir güzellik malzemesi olarak kullanmışlardır. Hatta, Kleopatra’nın ikonik güzelliğinin ve “parıltısının” saçında, yüzünde ve vücudunda zeytinyağı kullanmasından kaynaklandığı bilinmektedir. Bu yazıda zeytinyağının cilde faydaları konusunda değineceğiz. Şimdi cildinizde neden zeytinyağı kullanmanız gerektiğine bir göz atalım.

Zeytinyağının Cilde Faydaları

Zeytinyağı Cilt Yaşlanmasını Önlemek İçin İdealdir

Zeytinyağı, cildin yaşlanma sürecinin hızlanmasına neden olan serbest radikallerin zararlı etkilerinden korunmasına yardımcı olan oleik asit ve skualen gibi birçok antioksidan içerir. Cildin elastikiyetini korur ve pürüzsüz, esnek ve parlak hale gelmesini sağlar. Cildi sağlıklı ve parlak hale getiren cilt hücresi döngüsünü artıran E vitamini, flavonoidler ve polifenoller içerir.

Zeytinyağı Harika Bir Makyaj Çıkarıcıdır

Makyajınızı çıkartmak için kimyasal maddelerle dolu pahalı kremler satın almanıza gerek yok. Özellikle cildinizi kurutmaya meyilli ağır bir makyaj yapıyorsanız, zeytinyağı makyajın çıkarılması için ideal bir malzemedir. Makyaj izlerini nazikçe silerken, aynı zamanda cildinizi besler. Ayrıca rimel ve ruh gibi su geçirmez makyaj ürünlerini çıkarmanın harika bir yoludur. Tek sorun, biraz yağlı bir kalıntı bırakma eğiliminde olmasıdır. Bu yüzden makyaj temizleme işleminden sonra yüzünüzü iyi yıkamanız gerekecek.

Zeytinyağı Cilt Çatlaklarının Yok Edilmesine Yardımcı Olur

Vücudunuzda, özellikle hamilelik sırasında ve sonrasında ortaya çıkan sinir bozucu küçük çizgiler için kullanışlı bir çözüm var. Zeytinyağı, çoğu zaman çatlakları ortadan kaldırmak için gerekli bir bileşen olarak belirtilen K vitamini açısından zengin bir kaynaktır. Düzenli zeytinyağı masajı ile, o olağan dışı yara izlerini, çatlakları ve hatta akne izlerini yok etmeye yardımcı olabilir. Böylece cildinizi lekesiz hale getirebilirsiniz. Zeytinyağının, mağazalardan satın alınan çoğu güzellik ürününün aksine cilt hücrelerimizi doğal olarak onardığı söylenmektedir.

Zeytinyağı Cilt Bakterilerini Uzak Tutar

Klorofil, birçok bitkinin zengin yeşil renginden sorumlu, doğanın en cömert pigmentlerinden biridir. Zeytinyağı taze, olgun zeytinlerden çıkarıldığında, bu bitki bileşiğinin bir kısmı da yağda kalır. Klorofil fazla bilinmeyen bir cilt bakım bileşiği olsa da, çok sayıda cilt bakımı faydası sunar. Zeytinyağında bulunan klorofil, doğal antibakteriyel ve antienflamatuar ajandır. Kızarıklık, pigmentasyon, bakteri ve mantar enfeksiyonlarını azaltmaya yardımcı olur ve hatta yaraları iyileştirebilir. Klorofil içeriği ayrıca kan dolaşımını ve cilt altındaki kırmızı kan hücrelerinin kalitesini artırmaya yardımcı olur.

Zeytinyağı Cildi Doğal Olarak Nemlendirir

Birçok yağı gibi, zeytinyağı da doğal olarak bir cilt nemlendirici olarak kullanılabilir. Çünkü temel omega 6 ve omega 9 yağ asitleri içerir. Topikal olarak uygulandığında cilt sağlığını iyileştirir, cilt kuruluğunu önler ve cildin yumuşak ve esnek kalmasını sağlar. İçeriğindeki linoleik asit, cildin ilk katmanı olan epidermis üzerinde bir su bariyeri oluşturur ve esansiyel nemin cildin yüzeyinin altında kalmasını sağlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*