Aloe Vera Jel Nasıl Yapılır? Aloe Veranın Faydaları Nelerdir?

aloe vera jel nasıl yapılır

Aloe vera, evinize şık bir görünüm veren sevimli ve bakımı kolay bir bitkidir. Aynı zamanda çok fazla bilinmese de, sağlığa birçok faydası vardır. Aloe Barbadensis olarak da bilinen bitki, aslında dünya çapında binlerce yıldır kullanılmaktadır. Eski Mısır, Yunan ve Roma toplumunda neredeyse kutsal bir yere sahip olduğu bilinirdi. Ayrıca Güney Afrika, Latin Amerika ve Karayipler’de uzun bir tıbbı kullanım öyküsü vardır.

Ayrıca, Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi Aloe Vera’nın 18. ve 19. yüzyıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olarak kullanılan bir ilaç olduğunu bildirmektedir. Bugün, ülkede en yaygın kullanılan şifalı bitkilerden biri olmaya devam etmektedir.

Aloe Vera’nın Faydaları

Aloe vera ağız yaraları, kireçlenme, ülseratif kolit, ateş, astım ve genel bir tonik olarak kullanılan popüler bir ev çözümüdür. Hatta doğal güzellik ürünü olarak kabul edilir.

Aleo vera jeli güneş yanıkları, yanıklar, kesikler, enfeksiyonlar ve diğer yaraları tedavi etmek için cilde uygulanır. İçerdiği glikoproteinler ve polisakkaritler sayesinde bir ağrı kesici gibi davranır ve iltihap ve kaşıntı ile savaşır. Glikoproteinler, ağrıyı engellemek ve iltihaplanmayı azaltmak için yardımcı olurken, polisakkaritler ise cilt onarımını destekler ve nemlendirir.

Bazı çalışmalar, Aloe veranın yanıkların iyileşme süresini kısaltma ve ağrıyı hafifletme konusunda geleneksel ilaçlardan daha iyi olduğunu göstermiştir.

Aleo veranın aynı zamanda kabızlık, genital uçuk, sedef hastalığı, seboreik egzama, kanser, kanser yaraları, üst solunum yolu enfeksiyonu, diş rahatsızlıkları, yüksek kolesterol, inflamatuvar bağırsak hastalığını tedavi ettiği ve tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerini düşürdüğü bilinmektedir.

Aloe Vera jel Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

 • Temiz bir kesme tahtası
 • Keskin bir bıçak
 • Aloe Vera bitkisi
 • Temiz bir tabak
 • Temiz bir havlu
 • Steril bir cam kavanoz
 • Taze limon suyu
 • Bir mutfak robotu (isteğe bağlı)

Yapılışı:

 1. Öncelikle ellerinizi yıkayınız.
 2. Bitkinizin alt kısmından kalın ve sulu olgun bir dal seçin. En az 10-15 cm uzunluğunda olmasına dikkat edin.
 3. Bıçağınızı temizleyin.
 4. Aloe vera dalını yıkayın ve kurulayın. Sarı renkli suyunu salması için tabağınıza 45 derecelik bir açıyla yerleştirin. Bu su, bazı insanlarda sindirim sıkıntısına neden olabilen güçlü bir müshildir.
 5. 15 dakika sonra, aloe vera dalını kesme tahtasına yerleştirin ve kenarlarını kesin.
 6. Daha sonra aloe veranın yeşil kısımlarında mümkün olduğu kadar az jel kalmasına dikkat ederek fileto şeklinde kesin.
 7. Jeli küpler halinde kesin ve cam kavanoza yerleştirin.
 8. Daha uzun süre dayanması için jelin üzerine biraz limon suyu sıkın. Limon suyunun eşit dağılması için kavanozu biraz sallayın.
 9. Dilerseniz jeli mutfak robotunda pürüzsüz hale gelene kadar karıştırabilirsiniz.
 10. Aloe vera jel kavanozunu buzdolabında bir haftaya kadar saklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*