Evde Doğal Diş Macunu Nasıl Yapılır?

evde diş macunu yapımı

“Diş macunu satın almak varken, neden evde diş macunu yapmak isteyeyim?” diye düşünebilirsiniz. Öncelikle evde yaptığınız diş macunun içinde tam olarak ne olduğunu bilirsiniz ve güven verir. Bunun yanı sıra ev yapımı diş macununun piyasada satılan diş macunlarına göre başka avantajları da vardır.

Çoğu hazır diş macunu, uzun süre kullanıldığında tiroid bezleri üzerinde olumsuz etkileri olduğu kanıtlanan florür içerir.

Ayrıca, birçok ticari diş macunu dişlerin sağlıklı ve güçlü kalmaları için ihtiyaç duydukları mineralleri engelleyen sülfatlar ve gliserin gibi maddeler içerir. Sodyum sülfat gibi bazı sülfatlar diş eti hassasiyetini artırabilir.

Bu doğal diş macunu tarifi, potansiyel olarak toksik ve sağlığa zararlı bileşenler olmaksızın, sağlıklı ve güçlü dişleri desteklemek için ihtiyacınız olan malzemeleri içerir.

Ev Yapımı Doğal Diş Macunu Tarifi

Malzemeler:

 • 4 yemek kaşığı hindistancevizi yağı
 • 2 yemek kaşığı karbonat
 • 4 çay kaşığı bentonit kili
 • 3 yemek kaşığı kalsiyum magnezyum tozu
 • 20 damla likit mineral
 • Tatlandırma için nane gibi bir uçucu yağ

Hazırlanışı:

 1. Bütün toz malzemeleri bir kasede karıştırın.
 2. Hindistan cevizi yağını eritin ve istenilen kıvamı elde edene kadar bir kerede bir yemek kaşığı ekleyin.
 3. Daha sonra bentonit kilini, kalsiyum magnezyum tozunu, likit minerali ve uçucu yağı ekleyin.
 4. Küçük bir kapta saklayın.
 5. Diş macununun kurumuş olduğunu fark ederseniz, az miktarda su ekleyerek nemlendirebilirsiniz.

Ev Yapımı Diş Macunu Nasıl Etkili Oluyor?

Karbonat piyasada satılan birçok diş macununun yapımında kullanılan ve dişlerin temizlenmesini sağlayan bir maddedir. Diş minesine zarar vermeden üzerinde biriken maddeleri temizler. Bu nedenle evde diş macunu yapımı için de gerekli bir malzemedir.

İster tablet ister kapsül olsun, kalsiyum magnezyum tozu bu tarifin önemli bir parçasıdır. Kalsiyum, dişlerinizin gelişmesine ve sağlam kalmasına yardımcı olan, magnezyum ise kalsiyumun uygun şekilde emilmesi için kritik öneme sahip bir maddedir.

Likit mineraller, dişlerinizin daha güçlü ve daha sağlıklı olmasını sağlayan kemin kütlesinin oluşmasına yardımcı olur. Aynı zamanda dişler tarafından kolayca emilebilen mineraller içerir.

Bentonit kili yalnızca kirleri gidermekle kalmaz, aynı zamanda lekeleri çıkartarak dişleri beyazlatmaya yardımcı olur. Bentonit kili, dişleri remineralize etmeye yardımcı olan kalsiyum, magnezyum ve silis açısından zengin bir kaynaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*